Okmeydanı Hastanesi’nde Sismik İzolatör Montajı Başladıİstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında depreme karşı sismik izolatörler kullanılarak, akıllı ve yeşil bina konseptiyle yeniden inşa edilmeye başlanan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sismik izolatörlerin montajına başlandı. Sismik izolasyon yöntemiyle yapıya gelen deprem etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.

Sismik izolasyon teknolojisi, binaya gelen depremin yıkıcı tesirlerinin azaltılmasına yönelik kullanılan en önemli araçlardan biri. Kullanılan sismik izolatörlerin özellikleri sayesinde deprem enerjisi azaltılarak, yapısal ve yapısal olmayan üst yapı elemanlarının daha az etkilenmesi sağlanıyor. Böylece binanın deprem karşısındaki performansı arttırılarak, yapının depremden hemen sonra hizmet vermesi hedefleniyor.

Avrupa’da bile örnekleri az bulunan ultra modern bir hastane olması hedeflenen Yeni Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, yıllık 1 milyon 500 bin ayakta ve 50 bin yatan hastaya hizmet verecek. Yeni hastane, Leed Gold sertifikasına aday ilk kamu hastanesi olacak.