Olası İstanbul Depreminin Bilimsel Afet Planı Hazır


Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, “İstanbul İli Mikrobölgeleme Dahil Afet Önleme Azaltma Temel Planı” çalışmasının final semineri, İstanbul ve Ankara’da olmak üzere iki ayrı oturumda gerçekleştirilecek. İstanbul’daki seminer 24 Eylül Salı günü Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, Ankara’daki ise, 25 Eylül Çarşamba günü MTA Konferans Salonu’nda yapılacak.
20 Türk, 20 Japon mühendis ve bilim adamının ortaklaşa çalışmasının ürünü olan plan, İstanbul’un 6.9, 7.4, 7.5 ve 7.7 büyüklüğünde olmak üzere 4 farklı senaryo depremine göre mahalle bazında tüm alt ve üst yapıda meydana gelebilecek hasarları tahmin etmeye yönelik bir çalışma niteliği taşıyor. “İstanbul İli Mikrobölgeleme Dahil Afet Önleme Azaltma Temel Planı” dahilinde muhtemel ölü ve yaralı sayısı ortaya konularak, buna göre projeler geliştirilmesi ve deprem zararlarının en aza indirilmesi hedefleniyor.
Bu çalışmayla İstanbul’a konulan deprem zararları teşhisinin ardından, Büyükşehir Belediyesi’nin “Deprem Master Planı” ve Japon tarafından gelecek eylem planları doğrultusunda gereken çalışmalar yapılabilecek.
Bu proje esas alınarak belediyelerin ve merkezi yönetimin görevlerinin belirlenmesiyle uygulamaya bir an önce başlanması hedefleniyor.