Oliver Heath, 3. "Biophilic Workshop" İçin İstanbul'daydıInterface tarafından düzenlenen biyofilik tasarım konulu Oliver Heath’in gerçekleştirdiği workshop Yapı Medya İletişim organizasyonu ile 12 Eylül Perşembe günü, Hollanda Başkonsolosluğu’nda düzenlendi. Yaklaşık 35 mimarlık ofisinin katıldığı workshop’un ilk bölümünde Oliver Heath Design kurucusu Heath, biyofilik tasarımı ve biyofilik tasarımda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Oliver Heath sunumunda, biyofilik tasarımı insanlar için pozitif alanlar yaratmak olarak tanımladı ve katılımcılara, insanlar neden doğada daha mutlu hisseder sorusunu yöneltti. Biyofilik tasarımın amacının, insanların deniz kıyısında, ormanda, dağda ya da dere kenarında hissettiği huzur ve mutluluğu; yaşadığı/çalıştığı binalarda da hissetmesini sağlamak olduğunu söyleyen Heath; biyofilik tasarım için ele alınan farklı yollara değindi.

 

Katılımcılara “Sizi işyerinde bir araya getiren şeyler nelerdir?” sorusunu yönelten Heath, biyofilik tasarımın topluluk duygusunu nasıl geliştirdiğini ve büyüttüğünü anlattı. Biyofilik tasarımın topluluk duygusunu artıran 7 özelliğini; “mekan çeşitliliği”, “mekan kimliği”, “yumuşak kenarlar”, “karşılaşma alanları”, “yeşil alanlar”, “duyusal alanlar” ve “odaklanma alanları” olarak açıklayan Heath, workshop’un uygulama bölümünde de bu özelliklerin göz önünde bulundurularak tasarım yapılmasını istedi.