Öncelik için Vali DevredeVali Alaaddin Yüksel, Ulaştırma Bakanlığı'na devrinin ardından öncelik tartışması yaşanan Ankara Metro inşaatlarıyla ilgili devreye girdi. Yüksel, “Yerel inisiyatif sahipleriyle hangi hatta öncelik verilmesi konusunu masaya yatıracağız” dedi.

ANKARA Valisi Alaaddin Yüksel, metro inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı'na devrinin ardından başlayan “öncelik tartışması”nda devreye girdi. Sincan mı, Keçiören mi, Çayyolu mu tartışmasında Yüksel, “Yerel inisiyatif sahipleriyle hangi hatta öncelik verilmesi konusunu masaya yatıracağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere üç hattın geçtiği tüm belediye başkanlarını bir araya getirerek bir toplantı yapacaklarını belirten Vali Yüksel, “Yerel inisiyatif sahipleriyle hangi hatta öncelik verilmesi konusunu masaya yatıracağız. Ardından Ulaştırma Bakanımızla görüşeceğiz” dedi.

Vali Yüksel, yakın zamanda gerçekleşecek “Metro zirvesi”yle ilgili Ankara Hürriyet'e şu bilgileri verdi:

“Metro konusunu yakından takip ediyorum. Önümüzdeki günlerde belediye başkanlarımızın katılacağı ve metro inşaatlarındaki önceliğin tartışılacağı bir toplantı tertip edeceğim.

Önce başkanlar sonra bakan

Şehrin yöneticileri şehrin toplu taşımasının kalbi olan metro hatlarıyla ilgili inisiyatif almalı. Ancak öncelikleri de doğru koymalı. Belediye başkanlarıyla öncelik meselesini görüşeceğiz. Geldiğim günden beri vurgusunu yaptığım ‘Ankara Takımı'nın bir parçası olarak yönlendirmelerim tabi ki olacak. Belediye başkanı arkadaşlarımızla görüştükten sonra Sayın Bakanla (Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım) da görüşeceğiz.”

Vali Yüksel ayrıca, metro dışındaki kent genelindeki ulaşım yapılanmasıyla ve toplu taşımayla ilgili de belediye başkanlarıyla bir toplantı yapacağını söyledi.

Gökçek önce Sincan demişti

METRO yapımının Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanında olduğu dönemde Başkan Gökçek, öncelik sırasını, “Önce Sincan ardından Keçiören son olarak da Çayyolu” olarak açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Hürriyet'e konuyu değerlendiren Gökçek, metronun Ulaştırma Bakanlığı'na devrinin ardından sıralamada bir değişik olmayacağını açıklamıştı. Gökçek'in bu açıklamasına eleştiri Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'dan gelmiş, Yaşar, “Hem maliyet açısından hem de inşaat bitirilme oranı açısından Çayyolu metrosunun sona bırakılma kararı yanlıştır” demişti.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak da ilk sıranın Keçiören'e verilmesi gerektiğini savunmuş, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ise, “Aklın yolu birdir” diyerek karardan memnuniyetini dile getirmişti.