Ordu’daki Orman Yangını Sabotaj mı?Ordu Ünye’deki Erenyurt Sarıhalil Mahallesi’ndeki Seyirlik Ormanı’nda 21 Mayıs Perşembe günü çıkan yangın ancak 22 Mayıs Cuma günü söndürülebildi. İlçedeki altın madenine yaklaşık 500 metre mesafede çıkan yangına zamanında müdahale edilmeyince uzun süre söndürülemedi. Yangın nedeniyle yaklaşık 150 dönümlük alan zarar gördü.

BirGün’den Dilan Esen’in haberine göre; CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, maden arazisini genişletmek için ormana ‘sabotaj’ yapıldığını öne sürdü.

Yangının dün saat 14.00 sularında başladığını söyleyen Adıgüzel, Orman İşletme Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine bilgi verdiğini aktardı. Gece boyunca yangını söndürebilmek için helikopter talep ettiklerini ancak gönderilmediğine dikkat çeken Adıgüzel, “Gece boyunca yol açıldığını ve kontrol altına alındığı söylendi. Sabah ise tekrar büyüdüğünü öğrendim. Yangın yerine gittiğimde bölgedeki itfaiye ve iş makinesinin çalışmadığını gördüm, bozuk olduğu söylendi.” dedi.

 

Reklam Goruntulenme Bolumu

 

Yangın çıkan alanları ziyaret ettiklerini belirten Adıgüzel, şu ifadeleri kullandı: “Kesinlikle sabotaj. O bölgede küçük bir arı kovanı topluluğu var. Arıcının suçlanmak istediği belli ama kimse arılarını telef etmek istemez. Karadeniz’de yangın çıkması da normal değil. Bir yerde yangın çıkıyor ve orası da yangın madeninin yanı. Altın madeni 3 tarafa dayandı. Doğu, kuzey, güney; 3 tarafta da köy var. Bir tek batı tarafı açık ve yangın da batıya çıkıyor. Bu bölge kestane bal ormanı ancak bu bölgenin telef olması halinde yeni bir düzenleme yapılıp yasal yollardan istenebilir. İnsanın aklına böyle bir kurgu geliyor. Dünden beri pek çok kuruma ulaştığım halde bugüne kadar yangının sürmesi de enteresan. Yanan yere kadar gittim, itfaiye de gidebilirdi. Zamanında müdahale edebilirdi.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.