'Organize Sanayi'ye Yatırım Yapana Arsa 6 Yıl Daha BedavaHükümet, bu yılın başında süresi biten OSB'lere bedava arsa uygulamasını altı yıl daha uzatıyor. Uygulamanın yeniden başlaması için sanayicilerden yoğun talep geldiğini belirten Sanayi Bakanı Nihat Ergün, bunun yatırımları artıracağını söyledi

Küresel piyasalarda yaşanan krizin ardından yatırımları tekrar hayata geçirmek için hükümet, bu yılın başında süresi dolan Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) bedelsiz arsa tahsisinin süresini tekrar uzatacak. Bedelsiz arsa tahsisinin yaklaşık altı yıl olarak düzenlenmesi bekleniyor. Ayrıca bedelsiz arsa tahsisi yapılacak iller Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı OSB’lere bedelsiz arsa tahsisinin tekrar önünün açılması için TBMM’de görüşülecek olan Gelir Vergisi Torba Yasa Tasarısı’nın içine bu konuya ilişkin bir düzenlemeyi yerleştirilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, OSB’lere bedelsiz arsa tahsisiyle ilgili çalışmaları hakkında bir grup basın mensubuna bilgi verdi. Ergün, “Şimdi yeni bir düzenlemeyle arsa tahsislerinin yine bedelsiz olarak yapılabilmesine imkân tanıyacağız, biten süreyi uzatacağız. Hazırlıklarımızı tamamladık” dedi. Önümüzdeki hafta bir yasanın içinde konunun parlamentoya geleceğini belirten Ergün, bu uygulamanın yatırım taleplerini artıracağını düşündüklerini söyledi.

66 bin istihdam hedefi

Bakan Ergün, şöyle devam etti: “6 Şubat 2004 tarihinde 5084 sayılı kanunla 54 ildeki OSB’lerde tahsis edilmemiş parseller yatırımcılara bedelsiz olarak tahsis edilmişti. 6 yıllık uygulamanın süresi 6 Şubat 2010 tarihinde sona erdi. Bakanlığımıza yatırımcılardan gelen yoğun talep üzerine bu süreyi uzatma kararı aldık. 6 yıllık sürede yatırımlar açısından çok olumlu neticeler aldık. Bu süre içerisinde 54 ilde yer alan 115 adet OSB’de 6 bin 358 yatırımcı, bedelsiz arsa tahsisi talebinde bulundu. Bunlardan 2 bin 660 adedi yatırımcılara bedelsiz olarak tahsis edilmiş, tahsis edilen parsellerden 580 adedinde inşaata başlanmıştır. Bin 126 adet parselde de üretime geçildi. 953 adet parsel de proje aşamasında.”

Ergün, bu arsa tahsisi sayesinde üretime geçilen 1.126 işletmede 50 bin yeni istihdam sağlandığını belirtti. Ergün, tüm tahsisler üretime geçtiğinde 66 bin ilave istihdam sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Ergün, şunları söyledi: “OSB ve Küçük Sanayi Siteleri (KSS) Türkiye’nin sanayileşmesinde önemli rol oynuyor. Gerçekten devlet ve hükümet olarak buralara önemli destek sağlıyoruz. Mesela KSS’ler için altyapısının tamamını kredilendirme, dükkânların yüzde 70’ine kadar kredilendirme imkânımız var. Bu kredilendirme yüzde 1 ile yüzde 6 faizle 2 yılı ödemesiz toplam 11 ile 15 yıl geri ödemeli şekilde kredilendiriliyor. Esnafın işyeri sahibi olabilmesi için büyük fırsat. Aynı şey OSB’ler için de yapılıyor. Yine OSB’ler için de yüzde 1 ile yüzde 6 faizle altyapısının yapılması ve kalkınmada öncelikli illerdeki OSB’lere kamulaştırılması kredisi de açılıyor. Bölgesel özelliklere göre 2 ile 5 yıl ödemesiz toplam 15 yıl da geri ödemeli.” (Radikal)

‘OSB’ler cazibe merkezi haline gelecek’

Nihat Ergün, yeni bir düzenleme ile OSB’lerde arsa tahsislerinin yine bedelsiz olarak yapılabilmesine imkan tanınacağının altını çizerken, şöyle konuştu: “Bu süreyi uzatacağız. Hazırlıklarımızı tamamladık. Eğer önümüzdeki hafta parlamentodaki bir yasanın içerisine koyduğumuz zaman böylece OSB’lerde yeni yatırımcılar için bedelsiz arsa tahsisleri devam etmiş olacaktır. OSB’lerdeki yatırım talebinin bu düzenlemeyle birlikte artacağına inanıyorum. Tüm bu çalışmalarımızla OSB’leri cazibe merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’de artık Organize Sanayi Bölgeleri’nin imajı değişmelidir. Bu bölgeleri ‘arge ve ihracat’ üssü haline getirmek bakanlık olarak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Organize Sanayi Bölgelerimiz, Türkiye ekonomisinin dünyaya açılan kapısı olmalıdır. Son dönemde yaptığımız çalışmalar bu amaca hizmet eder niteliktedir.”