Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi Yapı'nın Mart Sayısı Çıktı!Yapı Dergisi'nin Mart sayısında, konut projelerinin ön plana çıktığı özel bir içerik hazırlandı. Konut tasarımına 7 farklı yaklaşımın yer aldığı dergide, yerli ve yabancı konut projeleri; mimarileri ve iç mekânlarıyla bir bütün olarak veriliyor.

İstanbul "Müze-Kent" Projesi Mercek Altında....
Yapı Dergisi Mart sayısında, "İstanbul Müze-Kent Projesi Bağlamında Gözlemler" adında çok özel bir ek veriyor. Bu çalışmayla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlamış olduğu ve Tarihi Yarımada'nın çekirdeği Suriçi'nin yenilenmesini hedefleyen proje mercek altına alınıyor. Çalışmada, "proje, Suriçi'nin tarihsel dokusunu zedeleyecek mi, uluslararası uygulamaların neresinde, bu proje Suriçi için tek seçenek mi?" gibi sorulara yanıt aranıyor. 11 uzmanın katılımıyla hazırlanan çalışmanın editörlüğünü Prof. Doğan Kuban yaptı.

Konutta Heykelsi Etki
Mimari tasarımı dünyaca ünlü Hollandalı tasarım grubu UN Studio'ya ait olan Almere Evleri heykelsi bir etkiye sahip. Projeyle, herkes kendi özgünlüğünü, kendi evini yaratarak ifade ediyor. Böylece ideal bir yerleşim düzeni oluşuyor.

İstanbul'da Bir Orman Evi
Dört kişinin yaşadığı Orman Evi, ayrıntıları, çözümleri ve malzeme seçimindeki titizlikle dikkati çekiyor. Ahmet Alataş'ın tasarladığı yapı, farklı bir vizyonun, tipik bir orman evini nasıl sıradışı bir yaşam mekânına dönüştürebileceğinin en güzel örneği.


Konut Tasarımına Farklı Yaklaşımlar...
Ayrıca "Konut Özel Sayısı" konsepti çerçevesinde tasarımı Steven Ehrlich Architects'e ait olan "700 Palms Residence", Canda Gazaneo Ungar Architects'in tasarladığı "Apartman Binası", Şevki Pekin Tasarımı "Kocaeli'de Dört Konut", Atıl Beçin ve NTT Mimarlık tasarımı "Marmaris Apartmanı" projeleri ile Kaan Günçe, Dr. Sevinç Ertürk ve Dr. Zafer Ertürk'ün birlikte kaleme aldığı "Gelenekten Günümüze Konut: Kıbrıs Örneği" başlıklı yazı yer alıyor.

Derin Design "Şimdi"nin Tasarımını Yapıyor......
Nisan 2006'da yapılacak, dünyanın en önemli tasarım etkinliği olan Milano Fuarı'nda yeni ürünlerini sergileyecek Derin Koleksiyonu'nda Aziz Sarıyer ve Derin Sarıyer dışında Defne Koz,Tanju Özelgin, Arif Özden, Mehmet Ermiyagil ve Bülend Özden'in tasarımları da yer alıyor.

"Bellek ve Ölçek": Bir Heykel Sergisi Üzerine Düşünceler
Dr. Esra Aliçavuşoğlu, Modern Türk heykelinin gelişimine tarihsel bağlamda bakmak ve bir durum tespiti oluşturmak iddiasıyla İstanbul Modern'de düzenlenen ve 30 Nisan'a kadar sürecek olan "Bellek ve Ölçek" başlıklı heykel sergisi üzerine düşüncelerini dile getiriyor.

Ayrıca;

- Kentsel Dönüşüm ve Kent Kimliği; Saim Nalkaya
- Berlin ve Behnisch; Manuel Cuadra
- İstanbul'un Okmeydanı Dışındaki Nişan Taşları; Şinasi Acar
- Çiçek Saatler; Gökçen Firdevs Yücel

YAPI Mart sayısında.

Yapı Dergisi'ni satın almak için lütfen tıklayınız.