Oylat Kaplıcaları'nda Revizyon HazırlığıKaplıcaları ve doğal güzellikleriyle ünlü Bursa'nın İnegöl ilçesindeki Oylat Kaplıcaları'nda, altyapı ve otel yatırımlarının yeniden düzenlenmesinin planlandığı, üst sınıf turistlere hitap edecek 2. bölgenin oluşturulması için de çalışma başlatılacağı bildirildi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, yetkililerle gerçekleştirdiği toplantının ardından yaptığı açıklamada, Oylat'ın dünya markası haline getirilmesi için büyük bir çalışma yapılacağını belirtti.

Harput, bu çerçevede önümüzdeki yıldan itibaren Bursa-Ankara karayolu üzerindeki Oylat yol ayrımına bir kavşak yapılacağını ve kaplıcalara giden mevcut yolunun sıcak asfalt ile kaplanacağını kaydetti.

Oylat'ın, ‘Turizm Bölgesi” ilan edilmesi konusunda da mutabakat sağlandığını ifade eden Harput, şöyle konuştu:

''Ayrıca, bölgenin hem orta halli insanlara hem de daha yüksek gelir seviyesindeki insanlara hitap edecek şekilde eski planlar da ele alınarak, yeniden bir planlama çalışmasına tabi tutulması, bir taraftan bazı orta halli mütevazi tesislerin kurulması yanında yeni 5 yıldızlı üst düzey oteller yapmak ve böylece bölgeyi hem yüksek gelir düzeyine hem de orta halli insanlara hitap edecek şekilde yeni bir yapılanmaya sokmak istiyoruz''.

Harput, otellerin dışında, turistlerin kaplıcadan sonra hizmet alacağı sosyal tesisler, eğlence ve spor merkezleri ya da benzeri tesislerin bölgede bulunmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 ''Bunun için yine önümüzdeki yıldan itibaren buraya insanların çok rahat bir şekilde kırsal gezinti, dinlenme ve hizmet alabilmeleri için bir kent ormanı yapılması kararlaştırıldı. Aynı zamanda buradaki milli parkın da bu bölgede hizmet alan, dışarıdan gelen insanların rahatlayacağı, psikolojik rehabilitasyon hizmeti alabileceği düzenleme konusunda yine mutabakat sağlandı. Nihai olarak da geleceğe dönük belki daha üst düzey, bölgenin başka bir yönünde tümüyle belki yurt dışından üst düzey insanlara hitap edebilecek şekilde bir başka bölgenin, 2. bölge olarak planlanmasıyla alakalı bir teknik çalışma, bir alan çalışması yapılması hususunda mutabakat sağlandı''.