Özel Çevre Koruma Bölgesine RES Yapılacak

(Fotoğraf: AA)

Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan Karaköy, Uzundere, Güzne, Uzunkurtderesi, Kızılağaç Mevkileri, Reşadiye Mahallesi, Tekir Mevki ile Kızlan Mahallesi Mevkii’nde 7 adet rüzgâr enerji santrali (RES) projesi yapılmak isteniyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; yapılmak istenen projenin bedeli 386 milyon 100 bin lira olarak açıklanırken, söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla 2 Mayıs Perşembe tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.

Reklam Goruntulenme Bolumu

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; proje alanı Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Nitelikli Doğal Koruma Alanı içerisinde kalıyor. Proje alanı içerisinde orman arazisi, ham toprak, çalılık ve tarla vasıflı araziler bulunuyor.

MUÇEP Datça Meclisi’nden Aydın Bodur, “Projelerin 4 tanesi Reşadiye’ye 3 tanesi ise Karaköy’e yapılacak. Santrallardan 4 tanesi direkt olarak kesin korunması gereken alan içerisinde bulunuyor. Bu projeler için buraya yol yapılacak ve ormanın dokusu tamamen bozulacak. Aslında sadece o bölge değil bütün Datça özel çevre koruma bölgesi olduğu için bu yarımada bu şekildeki dev yapılara uygun bir yer değil. Bu santrallerin batarya ömrü 12-13 yıl sürüyor ama bunların taşınması çok maliyetli olduğu için doğadan yok olmuyor oldukları yere gömülüyorlar. Bu çok büyük bir bedel.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.