Özel Sektörü Teşvik için Dönüşüm DerneğiTürkiye’nin önemli sorunlarından kentsel dönüşümde rol almak ve çözüm sürecine katkıda bulunmak için Haziran 2013’te kurulan Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği, ekim ayında ilk genel kurulunu yapmaya hazırlanıyor. Rıza Hüseyin Erkanlı başkanlığındaki dernek, çalışmalarını uluslararası boyuta taşımayı ve dönüşümde özel sektörün daha aktif bir şekilde rol almasını sağlamayı amaçlıyor.

Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, 2 ay önce kurulan derneğin komisyon ve sekretaryasının oluşturulduğunu, gayrimenkul firmaları, bankacılar ve akademisyenlerden yoğun bir talep geldiğini söyledi.

Dernek olarak şehircilik anlamındaki çalışmalarını uluslararası boyuta taşımak istediklerini anlatan Erkanlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

135 bin birim yıkıldı

“Kentsel dönüşüm konusunda dünyadaki örnekleri yakından takip ediyoruz. Dönüşümü başarıyla gerçekleştiren ülkelerin yanı sıra süreçte sıkıntılar yaşayan ülkelerden örnekleri de alıp ülke kamuoyuna taşıyacağız. Sadece iyi örnekleri değil, sıkıntılı örnekleri de tartışıp Türkiye’de benzer sıkıntıların yaşanmaması için çalışmalar yürüteceğiz. Dünyada dönüşümünü tamamlamış ülkelerin önde gelen liderlerini ülkemizde ağırlayıp, bu konudaki yasaları, yasa hazırlıklarını tartışmak istiyoruz. Özellikle Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerindeki çalışmalardan örnekleri almalıyız.”

Kentsel Dönüşüm konusunda kamu sektöründe yapılanları da değerlendiren Erkanlı, kamunun özellikle Mayıs 2012’de çıkan yasadan sonra çok fazla aktif olduğunu söyledi. Bu konudaki güncel rakamları da paylaşan Erkanlı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“5 Ekim 2012 tarihinde yıkım başladı ve bu süreçte 13 bin bina yıkıldı. 6 Nisan 2013 tarihinde Gaziosmanpaşa’dan başlayıp 33 ilde gerçekleştirilen yaklaşık 33 bin konutta yine kamunun yoğun bir şekilde pay tuttuğunu gördük. En son 17 Ağustos 2013 tarihinde 46 ilde 353 kamu kurumu ve 87 bin 600 adet konutun yıkımı gerçekleşti. Toplamda 135 binin üzerinde bağımsız birim yıkıldı.  Dolayısıyla Bakanlığın bu yıl 200 bin, 2014’de de 400 bin konutun yıkılması hedefi, gerçekleşebilir hedefler.”

İstanbul başı çekiyor

Türkiye genelinde 3 bin 150 hektar riskli alan yer aldığını vurgulayan Erkanlı, “Bunun 880 hektarı İstanbul’da yer alıyor. Riskli yapı bakımından İstanbul başı çekiyor. 2012’de sadece 1 riskli yapı için başvurulurken, bugün 2 bin 350 adet yapı tapuya riskli alan olarak başvurdu. Bu da yaklaşık 21 bin adet bağımsız bölüme denk geliyor, yani Türkiye ortalamasının yüzde 90’ını ifade ediyor. Rakamlar kentsel dönüşüm çalışmasında İstanbul’un çok önde gittiğinin en önemli göstergesi” diye konuştu.

15 dönümü dönüştürecek

Türkiye’deki şehirlerin riskli alanların etrafında kurulduğuna dikkat çeken Erkanlı, bu dernekle İstanbul’da özel dönüşüm alanları oluşturmak istediklerini söyledi. Bu kapsamda 15 dönüm ve üzerindeki arazileri geliştirmek istediklerini dile getiren Erkanlı, şunları söyledi:

“Bu arazileri dönüştürmek için ofisler açıyoruz. Özellikle Kartal’dan başlayıp Maltepe, Acıbadem, Kadıköy Yeni Sahra, Avrupa yakasında ise Mecidiyeköy, Kağıthane, Eyüp, Haliç, Beşiktaş, Bakırköy, Zeytinburnu hatlarında kurmaya devam ettiğimiz kentsel dönüşüm ofisleriyle birlikte en doğru alanlarda projeyi geliştirmek istiyoruz.  Fransa’nın Paris, İngiltere’nin de Londra kentlerinde o ülkenin önde gelen taraflarıyla dönüşüm ofisleri açmayı planlıyoruz.”

‘Çekim merkezi yaratmak gerek’

Dönüşümü gerçekleştirirken sadece bina değil aynı zamanda çekim alanları oluşturulması gerektiğini anlatan Rıza Hüseyin Erkanlı, Avrupa’da dönüşümü yaparken çekim merkezlerine önem verildiğine dikkat çekti. Erkanlı, “Örneğin en aktif havalimanı, en işlek deniz limanı gibi yatırımcıyı teşvik eden çekim yerleri oluşturuluyor. Bunun ülkemizde de uygulanması gerekiyor. Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı bio kentlerin devamının gelmesi gerekiyor” dedi.