Paris'te Hava Kirliliğine ÖnlemFransa’nın başkenti Paris ve çevresinde yüksek seviyeye ulaşan hava kirliliğinin artması nedeniyle tek plaka uygulamasına geçildi.

Paris Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, devam eden hava kirliliği nedeniyle bugün boyunca sadece plaka numarası tek sayı olan araçların Paris'e girebileceği duyuruldu.

Açıklamada, cuma gününden bu yana devam eden ücretsiz toplu taşıma ve özel araçların park etmesi için ayrılan otoparkların ücretsiz olması uygulamasının bugün de süreceği bildirildi.

Trafikteki tek plaka uygulamasına uymayanlar 22 avro para cezasına çarptırılacak.

Tek plaka uygulamasına toplu taşıma araçları, ambulans, taksi, okul servisleri ve elektrikli yada hibrid motora sahip araçlar dahil edilmedi.

Paris'teki hava kirliliğine bölgede güçlü rüzgarların esmemesinden kaynaklanan toz kütlesi birikiminin sebep olduğu belirtiliyor. Hava kirliliğine bir başka sebep olarak ise yeterli yağmurun yağmaması gösteriliyor. 

Paris'te cuma günü 102 PM (mikrogram/metreküp) olarak ölçülen hava kirliliği, bugün itibarıyla 78 PM olarak tespit edildi. Avrupa Birliği'nde hava kirliliği sınır değeri 50 PM kabul ediliyor.