Pepe: Artık Orman Katliamları Olmayacak

Acarkent ve Acaristanbul projeleriyle ilgili tartışma sürerken Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, özel ormanlarda inşaat koşullarını ve oranını yeniden düzenleyen yönetmelik değişikliğini tamamladıklarını belirtti. Özel ormanlarda inşaatı düzenleyen yönetmelik Pepe döneminde, 26 Temmuz 2005'te değiştirilmiş, altyapı tesisleri yüzde 6 inşaat hesabının dışında bırakılmış, inşaat alanı fiilen genişletilmişti. Ayrıca inşaatın, ormanın, orman vasfının en zayıf olduğu kısmında ve sadece bir bölümünde yapılması hükmü yerine ormanın değişik yerlerinde inşaat olanağı sağlanmıştı. Bu hükümlerin inşaat sahipleri tarafından istismar edilmesi üzerine tartışmalar çıkmıştı.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 30.11.2006 itibarıyla yeni yönetmelik hazırladıklarını ve yoruma açık hükümleri değiştirerek inşaat oranını ve alanını düşürdüklerini belirtti.

Yüzde 5'e inecek
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, dünkü görüşmemizde şu bilgiyi verdi:

"Mevcut yönetmeliğe göre özel orman alanlarında yatay yüzde 6 inşaat izni var. Bu hesaba göre 100 bin metrekarelik bir ormanda 6 bin metrekare yatay inşaat izni oluyor. Bunu iki kat yaptıklarında 12 bin metrekare, kottan kota yapıldığında ise 18 bin metrekareye kadar çıkıyor. Zaten yollar bu hesabın içinde değil. Dolayısıyla birtakım hesaplarla, yorumlarla inşaatı artırıyorlar. Belediyeden ruhsat alıyorlar. Dolayısıyla bir şekilde bu oran fiilen aşılıyor. Bunu önlemek için yönetmeliği yeniden düzenledik. Şube müdüründen müsteşar yardımcısına kadar aşamalarda teknik çalışma yapıldı. Yakında bu yönetmelik yürürlüğe girecek. Özel ormanlarda inşaat oranı yüzde 5 olarak belirlendi."

Pepe, mevcut yönetmelikte yüzde 6 olan inşaat oranının yüzde 5'e çekilmesinin yanı sıra yorum farkı, yatay-dikey tanımlar gibi yolların da kapatılacağını vurguladı. Pepe, oranın düşürülmesinde püf noktasını şöyle açıkladı:

"Mevcut yönetmelikte inşaat izni yatay olarak veriliyor. Biz bunu, yatay-dikey tanımını kaldırıyoruz ve toplam yüzde 5 inşaat izni veriyoruz. İster yatay, ister dikey, ister kottan kota ne yaparlarsa yapsınlar, toplam inşaat oranı yüzde 5'i geçemeyecek. Dolayısıyla bugün fiilen yüzde 18'e, yüzde 24'e çıkarılabilen inşaat izni yüzde 5'e düşürülmüş olacak. Yatayı, dikeyi, kotu yok. 100 bin metrekare ormanda yaptığınız bütün inşaat 5 bin metrekareyi geçemeyecek. Yönetmelik böyle düzenlendi."

Yeni projeler incelenecek
Pepe, bakanlığına yazılı olarak yapılan yeni bir inşaat izni başvurusu olmadığını, ancak şifahi olarak yeni projeler hakkında bilgi verildiğini de kaydetti.
Pepe, yeni yönetmelik kurallarına göre Orman Bakanlığı'nın onayı olmadan inşaat ruhsatı alınamayacağını da vurguladı. İstanbul'da en fazla özel ormanın Beykoz bölgesinde bulunduğunu anımsatan Pepe, şu bilgiyi verdi:

"Esas itibarıyla bu ormanlar Saip Molla 1, Saip Molla 2 ve Serdaroğlu ormanlarıyla bu ormanların çevresinden oluşuyor. Şifahi başvurular da yine bu bölgelerde. Şimdi yeni projeler bakanlığa sunulacak, yeni yönetmelik kurallarına göre projeler incelenecek ve bakanlık onay vermeden inşaat izni alınamayacak."

Dünya örnekleri
Pepe, ormanlarında yapılaşmaya izin veren ülkelerden Fransa, Avusturya ve Kanada'da bakanlık uzmanlarının incelemeler yaptığını da belirtti. Pepe, bu ülkelerde yapıların ormanın içine gizlendiğini, dolayısıyla orman görüntüsünün bozulmadığını, ağaçların ve bitki örtüsünün korunduğunu söyledi.
Pepe, Türkiye'de ise inşaatların ağaçlar yok edilerek yapıldığını, bunun önüne geçeceklerini ve yüzde 5'lik inşaat izninin ormanın korunarak uygulanabileceğini kaydetti.