Persan Hem Doğu, Hem Batı’da BüyüyecekÜretiminin yüzde 20’sini Rusya, Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün, KKTC ve Belçika’ya ihraç eden Persan, çatı sistemleri konusunda nakliye avantajını göz önüne alarak Batı illerinde yatırıma hazırlanıyor. Yapı kimyasalları konusunda Erzincan’da yatırım kararı alan firma, diğer fabrikası için Batı bölgelerinde yer arıyor. Isı, ses ve su geçirmezlik gibi özellikleri nedeniyle yapı elemanları üretiminde çok büyük ayrıcalık yaratan perliti kullandıklarını ifade eden Persan Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alican Civandağ, Türkiye’de bol bulunan bu maddenin başka alanlarda da kullanılabilmesi için üniversitelerle ortak çalışma yaptıklarını belirtti.

Toprak ve beton çatı kaplama elemanlarına oranla perlitten elde edilen elemanların son derece hafif olduğunu ve kiremit bazında 250 metrekarelik bir alanda diğer ürünlere nazaran 1-1.5 ton daha az yük yarattığını açıklayan Civandağ, “2007 yılında anonim şirket haline geldikten sonra 3.5 milyon lira ciro elde ettik. Ertesi yıl ise bu gelir 5 milyon liraya çıktı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise ciromuz yüzde 80 arttı. Bu nedenle de vardiya sistemine geçme zorunluluğu doğdu” dedi. Kaliteli ürünleri sayesinde geçtiğimiz yıl küresel krizden hiç etkilenmediklerini vurgulayan Civandağ, “Üretimimizin yüzde 20’sini Rusya, Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün, KKTC ve Belçika’ya ihraç ettik. Gelecek yıllarda ihracatımızın çok daha fazla artacağına inanıyoruz. Yeni pazarlar için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kiremit üretim kalitesinin artırılması için yeni çalışmalar yapacaklarını kaydeden Civandağ, ikinci bir fabrika için yer aradıklarını ve batı bölgesinde de madene yakın bir yerlerde fabrika yatırımı planladıklarını bildirdi. İzmir’de bir madencilik şirketlerinin bulunduğunu, binalarda ısı yalıtımı zorunluluğu getiren yasa nedeniyle Erzincan’da yatırıma karar verdiklerini belirten Civandağ, Batı’da yatırıma gitmelerinin en büyük nedeninin ise Erzincan’ın limanlardan, büyük yerleşim yerlerinden uzak olması ve kalifiye eleman bulmakta yaşadıkları sıkıntılar olduğunu dile getirdi.

Ar-Ge ile kaliteyi yakaladı

Fabrikalarının son teknolojik sistemle çalıştığını belirten Civandağ, “Ürünlerimizi üretimden 8 saat sonra stok alanımıza alabiliyoruz. Avrupa standartlarında son derece ileri düzeyde üretim yapıyoruz. Ürünlerimiz el değmeden tamamen otomasyona dayalı olarak üretiliyor. Bu konuda yeterli bilgi birikimimiz mevcut. Sürekli Ar-Ge çalışması yaparak kaliteli ve makul fiyat ile tüketiciye ürünlerimizi sunmayı kesin hedef seçtik” şeklinde konuştu. Civandağ, enerji verimliliğinin önem kazandığı günümüz koşullarında yapılarda yalıtım ve güneş enerjisinden yararlanma konusunda çalışmalarının aralıksız sürdüğünü sözlerine ekledi.