Philadelphia'ya cam örtü

Mimar Rafael Vinoly'nin Kimmel Gösteri Sanatları Merkezi atriumunun üstüne yerleştirdiği beşiktonoz biçimindeki tabakalı cam örtü Philadelphia'ya yeni bir görünüm kazandırdı. 50 metre yüksekliğindeki örtü, 2500 kişilik Verizon Salonu ve 650 kişilik Perelman Tiyatrosu'nu sarıyor. Tonoz örtü iki ucunda iki dev cam kemerle sonlanırken, uç duvarlar da tabakalı camdan yapıldı.
26.5 m yarıçapa, 53 m açıklığa ve toplam 12.000 m2 yüzey alanına sahip, kendini taşıyan türdeki beşiktonoz bu dev ölçüleriyle ve gökyüzünde yüzer gibi hissedilen görüntüsüyle türünün tek örneği.
Rafael Vinoly Mimarlık Bürosu'ndan proje mimarı Charles Blomberg, 19. yüzyılın, Londra'daki Crystal Palace gibi kış bahçelerinden, sera mimarisinden esinlendiklerini söylüyor. Kimmel Merkezi'nin lobisinin önemli olduğunu; insanların her mevsimde gece-gündüz burada toplandıklarını belirtiyor.
Kimmel Merkezi'nin çatısı, 53 m lik açıklığı geçen virendel kafes kirişine oturuyor. Hiçbir kare ya da üçgen cam panel kullanılmayan örtüde bunun yerine birbirleri üzerine 45 derecelik açıyla binen cam parçalar yer alıyor. Bu nedenle kemerin membranı yakından bakıldığında bir katlanmış plak yapısında, böylece, gereksinim duyulan strüktürel rijitlik elde ediliyor.