Prof. Dr. Naci Görür Gemlik Körfezi Mekezli Depremi Yorumladı: Büyük Depremin Ayak Sesleri
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Gemlik Körfezi'nde geçtiğimiz gün meydana gelen depreme ilişkin, "Bu depremler, beklemekte olduğumuz büyük depremin ayak sesleridir, ama 'Bu öncüdür, hemen arkasından büyük deprem gelir' şeklinde algılanmamalıdır" dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Bölgesi'nin deprem açısından tehlikeli bir bölge olarak ilan edildiğini hatırlatarak, bilim insanlarının, yaptıkları araştırmalar sonucunda, Marmara Denizi'nin altındaki kabuğun yüklendiği ve 25 yıl içinde büyük bir deprem üreteceği sonucuna ulaştıklarını söyledi. Bölgenin değişik yerlerinde zaman, zaman küçük depremlerin meydana gelmesinin doğal olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Görür, "Büyük deprem birden bire gelmiyor. Zaman, zaman kabuk kırılırken ufak ufak çatlaklar, kırıklar meydana getiriyor ve oradan küçük miktarlarda enerjiyi boşaltıyor" diye konuştu.

Kuzey Anadolu Fayı'nın Güney Kolu

Gemlik Körfezi ve Manyas'taki depremlerin Kuzey Anadolu Fayı'nın güney kolunda oluştuğunu belirten Görür, şunları kaydetti:

"Şimdi buralardaki depremlerin de böyle sık olması çok doğal. Çünkü yaptığımız araştırmalara göre, Marmara'da enerji birikimi veya deformas-yon asimetrik bir şekilde oluyor. Güney, kuzeye nazaran 10 misli daha fazla deforme oluyor. Bu demektir ki olası deprem gerçekleştiği zaman Marmara'nın güneyi, kuzeye nazaran 10 misli daha fazla etkilenecektir. Bu depremler, beklemekte olduğumuz büyük depremin ayak sesleridir, ama 'Bu öncüdür, hemen arkasından büyük deprem gelir)' şeklinde de algılanmamalıdır. Büyük depremin 25 yıl içinde bir zaman diliminde meydana gelmesi bekleniyor. Bunu da böyle söylüyorum ki yöneticiler, 'İşte canım, küçük bir deprem oldu bitti, maşallah'a' getirmesinler. Bunun sonu kötü. Eğer deprem güvenli evler, yerleşim alanları oluşturulmazsa, çok ciddi bir şekilde zafiyet noktaları giderilmezse, bu işin sonucu çok acı olacak."