Projenin Tanımı

Avrasya Tüneli Projesi, Avrupa Yakası’nda Kazlıçeşme köprülü kavşağından, Anadolu Yakası’nda Göztepe-Uzunçayır köprülü kavşağından başlayarak Kazlıçeşme ile Göztepe’yi yol genişletme, yaklaşım tünelleri ve ana tünel geçişleriyle bağlayacak olan ve sadece lastik tekerlekli araçların geçişine imkan tanıyan bir karayolu boğaz geçişi. Yıllık 25 milyon araç geçişi garantisiyle ihale edilen projenin buna bağlı olarak günlük 68,5 binlik araç geçişini sağlaması gerekiyor. Maliyeti 1,1 milyar dolar olan ve toplamda 14,6 km’lik uzunluğa sahip proje kapsamında;

Tünelden her iki yönde de alınacak olan geçiş ücreti binek otomobiller için 4 $+ KDV (yüzde 18), tünel çapına elverişli servis, minibüs vb. araçlar içinse 6 $+ KDV (yüzde18) olarak belirlenmiş. Tünel geçiş ücretleri, ABD Tüketici Fiyat Endeksi ile doğru orantılı olarak artması planlanıyor.

 

Teknik Uygulama Bakımından Proje Kapsamında ise; Haydarpaşa ile Kumkapı arasındaki ana tünel, denizin altındaki ana kaya içinden 12,5 m çapındaki tek bir tünel hattı boyunca yüzde 5 eğimle geçirilecek. Bununla birlikte tünelin her iki katı da 2x2 şeritli ve serbest gabarisi 3 metrelik yollarla geçilecek, tüp tünelin iç çapı 11,4 m, dış çapıysa 12,4 m olacak.

Proje kapsamında Yenikapı’da 1 kavşak düzenlemesi Anadolu yakasında Eyüp Aksoy ve Uzunçayır’da 2 kavşak düzenlemesi yapılacak. Bununla birlikte projenin Avrupa yakasında kalan kısmında 5 U dönüşü yapılacak.
 
Biri Anadolu Yakası’nda (Selimiye Kışlası’nın doğu kulesi karşısında) ve diğeri Avrupa Yakası’nda (Sultanahmet-Çatladıkapı önünde) olmak üzere iki adet havalandırma bacası yer alacak. Havalandırma bacalarının yerden yüksekliği 5 m. olacak (Projede öngörülen bacaların her biri 25 metresi yerin altında kalmak üzere toplamda 30 m. yüksekliğe sahip).

Boğaz geçişinin sağlanacağı ana tünel, tek hat boyunca iki katlı ve bağımsız bir yaya kaçış (emniyet) tüneli olmadan, küçük hacimli bölmeler ile kaçış imkanı sağlanacak şekilde geçilecek.

Otoyol statüsünde işletilecek olan hattın her iki yakadaki tünel giriş noktalarında yer alacak gişe yapılarının yükseklikleri 5,5 metreyi aşmayacak.