Prysmian Grubu Rus Pazarında GenişliyorPrysmian Grubu, Rus kablo üreticilerinin en dinamiklerinden biri olan Rybinsk Elektrokablo’yu satın alarak Rus pazarında genişleme stratejisinin ilk adımını attı. Prysmian Grubu CEO’su Valerio Battista yaptığı açıklamada, “Anlaşma, Rus pazarında, grubumuzun genişleme projesinin ilk aşamasıdır. Rybinsk, bizim açımızdan yerel üretim yapmak istediğimiz yüksek gerilim ve endüstriyel kablolar gibi yüksek teknoloji gerektiren alanlardaki yatırımlarımız için son derece uygun bir platform. Amacımız, önümüzdeki üç yılda Rusya’daki ciromuzu üç katına çıkarmaktır” dedi.

Prysmian Grubu, Rybinsk Elektrokablo’nun yüzde 100’ünü satın aldı. Firmanın 11 milyon Euro’luk değerinin 2 milyon Euro'sunu öz sermayesi, 9 milyon Euro'sunu ise net finansal durumu oluşturuyor. Rybinsk, 2008 yılı için yaklaşık olarak 36 milyonluk bir ciro açıklamıştı. Prysmian Grubu, satın alma işleminin tamamlanmasıyla Rusya’daki ikinci adımı olan yüksek gerilim fabrikası kurma sürecini başlatacak. Prysmian Grubu, Rusya yüksek gerilim pazarına şu anda Grubun Avrupa’daki diğer fabrikalarından kablo ithal ederek hizmet veriyor. İletim sistemlerinin gelişmesini de içeren kamu hizmetleri ve ticari kuruluşlara yapılacak yatırımın 10 milyon Euro’dan fazla olması planıyor.

Elektrokablo Rusya Derneği verilerine göre Rusya kablo pazarının, 2008'de ve 2009'da küresel krize bağlı olarak yaşanan düşüşten sonra, önümüzdeki üç yıl içerisinde yaklaşık 2 milyar Euro’luk bir değere ulaşarak bu düşüşü telafi etmesi bekleniyor.