Rezalete MazeretBaşkent’te önceki gün yine yağmura teslim oldu. Her yıl defalarca kez aynı görüntünün yaşandığı Ankara’da cumartesi günü etkili olan yağmur ve dolunun ardından bazı sokaklar dere yatağına döndü. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hemen her yağmurda olduğu gibi “Bu ender görülebilecek bir inanılmaz müthiş bir yağıştı” açıklamasını yaptı.

Ankara’da cumartesi günü öğleden sonra etkili olan yağışlı hava, Başkent’i olumsuz etkiledi. Özellikle Akay Caddesi’nin göle dönmesi nedeniyle araçlar ilerlemekte zorlanırken, birçok noktada da rögar kapakları patladı. Yağış Ankara’da hayatı felç ederken sağanak yağışa hazırlıksız yakalanan başkentliler özellikle metro ve otobüs duraklarına sığındı.

Alt yapı cevap veremez

Sağanak nedeniyle Çankaya Birlik  Mahallesi, Tandoğan, Aşağı Ayrancı ve Kurtuluş’ta çok sayıda ev ve iş yerleri ile  alt geçitleri su bastı. Su baskınları nedeniyle zaman zaman trafik aksadı. Ankara Büyükşehir  Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri de su baskınlarına müdahale etti. Yoğun yağış nedeniyle göle dönen yollarda otobüsler ve araçlar mahsur kaldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de dün sabah yaptığı yazılı açıklamada, özellikle Çankaya bölgesine yarım saat içinde 22.2 kilogram yağış düştüğünü, bunun çok müthiş bir yağış olduğunu belirterek, “Böylesine çok şiddetli bir yağışa hiçbir alt yapı cevap veremez” dedi.

İnanılmaz müthiş bir yağış

Gökçek, özellikle Çankaya, Dikmen ve Kızılay bölgelerine saat 15.50 ila 16.20 arasında doluyla karışık çok sert bir yağmur yağdığını ve bölgenin bu yağmurdan etkilendiğini bildirdi. Gökçek konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Meteoroloji yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, dün saat 15.50 ila 16.20 arasında güneyden gelen hava akımıyla birlikte çok sert bir yağış meydana geldi. TBMM içindeki Meteoroloji istasyonunun ölçümlerine göre yarım saat içerisinde özellikle Çankaya bölgesine metrekareye 22.2 kilogram yağış düştü. Bu ender görülebilecek bir inanılmaz müthiş bir yağıştı.

Gökçek: Bu bir doğal afettir

Yine meteorolojiden aldığımız bilgilere göre Etimesgut civarına da metrekareye 13.6 kilogram yağış düştü. Elbette böylesine kısa sürede bu kadar çok yağışa hiçbir altyapının cevap vermesi mümkün olmaz. Dünyanın hiçbir ülkesinde de böyle bir yağışa göre altyapı yapılmaz. Durum böyle iken bazı kişi ve kuruluşların bunu kullanmaya çalışmaları üzüntü vericidir. Son yıllarda tüm dünyada da anormalleşen hava durumları karşısında bu tür yağışların olduğunu sıkça izliyoruz. Bu bir doğal afettir.”

Önce mevcudu düzeltelim

Yağışlarda Ayrancı’da Yeşilyurt ve Kıbrıs Sokakların birleştiği noktada bulunan Mehmet Öncül’e ait binadaki dükkanlar da sular altında kaldı. Binada kiracı olarak bulunan Başak Altın isimli bir kişiye ait mozaikçi dükkanın alt katını ise lağım suları kapladı. Lağım sularının bastığı mozaikçi dükkanının sahibi Başak Altın, dükkanında sanatsal çalışmalar yaptığını fakat yağmurun altından dükkanının kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Dükkanı sular altında kalanlardan İsmet Yaman ise, “500 bin nüfuslu kent kurmaya çalışıyoruz ama mevcut kentin kanalizasyon problemini çözmüş değiliz. Biz bunu beş yıldır yaşıyoruz” dedi. Tahmini zararının en az 3 bin TL’lik olduğunu söyleyen Yaman, maddi zarardan da öte lağım sularının s ağlık açısından çevreye büyük zarar verdiğini dile getirdi.

Ezberlenen açıklama

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve belediye, geçen yıl yaşanan üç yağışta da benzer açıklamalar yaptı. 22 Nisan 2010’daki yağış sonrasında yollarda yaşanan sıkıntılar Ankara Hürriyet’in sayfalarına “Yağmur kenti yine teslim aldı” başlığıyla yansıdı. Başkent’te 29 Haziran 2010’da yağan yağmurun ardından belediye yetkilileri şu açıklamayı yapmıştı:

“Son 30 yılda Ankara’ya bir ayda metrekareye aylık 32.8 kilogram yağış düşerken, önceki günkü yağmurda yalnızca yarım saatte Kızılay’a 20 kilograma yakın yağmur yağdı. Bu şimdiye kadar görülmemiş bir miktar” savunmasını yaptı.

Başkent, geçen sonbaharda da yağmur faciası yaşamıştı. ASKİ yetkilileri, 86 yıldır ilk defa bu kadar yağışın Başkent’e düştüğünü öne sürmüşlerdi.