Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince: Türkiye, Dünyanın Merkezi Değil, Yurtdışına Giderim

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde ikinci kez tahsise çıkarılan Lara Park ihalesini kazanan Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, burası için geliştirecekleri projeyi sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alarak oluşturacaklarını kaydetti. Yurtdışında herkesin girişimcinin yanında bulunduğunu kaydeden Tamince, "Türkiye, dünyanın merkezi değil, başka ülkelerle de iş yapılabilir. İhale iptal olursa da boynumuz kıldan ince" diye konuştu.

"Antalya aleyhine bir proje yapmamız mümkün değil" diyen Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, projenin turizm çeşitliliği açısından önemli olduğunu söyledi. Lara Park ihalesinin ağır şartlar getirdiğini belirten Tamince, "Bu proje Fettah, Ahmet, Mehmet değil, Türkiye'nin projesi. Zor şartlar getirdiği için katılım az oldu. Antalya'nın doğasına aykırı bir proje yapamayız. Biz burada konut, otel yapalım demiyoruz. 70 bin metrekareye sığacağız. Taklitçi bir proje olmayacak. Yapacağımız proje dünyadaki benzerleriyle yarışacak. Bu proje için dünyanın önemli mimarları ile çalışacağız" dedi.

"Boynumuz kıldan ince"
Kazakistan'ın başkenti Astana'da Türk gazetecilerin sorularını cevaplayan Tamince, ihalenin iptal edilme olasılığıyla ilgili, "Yurtdışında herkes girişimcinin yanında. Türkiye'de ise iptal edilen ihaleler, yanlış yönlendirmelere yol açabilir. İptaller karşısında bizimde yurtdışında iş yapma şansımız var. Türkiye, dünyanın merkezi değil, başka ülkelerle de iş yapılabilir. İptal olursa da boynumuz kıldan ince" diye konuştu.

Antalya'da hatta Türkiye'de en fazla turizm yatırımı olan gruplardan biri olduklarını söyleyen Tamince, "Biz bu işi iyi biliyoruz. Bu konuda mütevazi olamayacağım. Türkiye'de ve yurtdışında iyi bir marka oluşturduk. Rixos Premium sayesinde Türkiye'ye gelmeyen zengin turistler bile gelmeye başladı. Her ne kadar yanlış anlaşılsa da, Başbakan bile bizim otelimizi tercih ediyor" dedi.

"Başbakan'la ilişkim risk değil"
Başbakan Erdoğan ile yakın ilişkisine yönelik yapılan eleştirilere de yanıt veren Tamince, "Başbakan'la yakın ilişkim olmasını risk olarak görmüyorum. Başbakan tatil tercihin benim otelimden yana kullanıyorsa, bu benim için önemli bir onur. Bunu işadamı siyasetçi ilişkisi içine koyarsak, bu yanlış olur. İşadamlarını töhmet altında bırakmak haksızlık. Çünkü, ülkeyi ve hükümet ve işadamları birlikte geliştirir. Kazakistan'da eksi 30 derecede iş kovalıyorum" diye konuştu.

İstanbul'da proje geliştirmeyi çok istediğini ifade eden Tamince, "İstanbul'da manşet olmayan kaç arsa var. İstanbul'a büyük proje yapmaya gelenleri korkutmayalım. İstanbul'la ilgili daha önce Galataport ve Hilton ihalelerine girdim ama olmadı. Bugün İstanbul'da bir otelim olsa, markamın değeri iki katına çıkar. Ancak belediyeye gitsem belediyenin adamı, hükümete gitsem hükümetin adamı oluyorum" dedi.

Tamince: Ben bir developerim
Her gün pek çok yabancı yatırımcıdan mail ve telefon aldığını vurgulayan Fettah Tamince, kendini 'developer' (iş geliştirmeci) olarak tanımladı. Tamince, "Benim yaptığım iş modeli dünyada en geçerli ve başarılı iş modeli. Türkiye'de bu model bilinmiyorsa bu benim suçum değil. Ben birileriyle masaya otururken, kimseye param var demedim. Haftanın 7 günü çalısıyorum. Birkaç lisan biliyorum, iyi bir kadrom var. İyi bir koç takımını nasıl yönetiyorsa, öyle yönetiyorum. Liderim ama megolaman degilim. Dünyada işadamları arasında şampiyonlar liginde olmak için kendinizi ona göre gelistirmeniz gerekiyor" diye konuştu.

Tamince, şöyle devam etti:

"Eğer petrol fiyatlarındaki artış devam ederse 2015 de Rusya, İngiltere'nin gayri safi milli hasılasını geçecek. Bu adamlar para yatıracak proje arıyor. Dünyada sermaye birikimi var ama Türkiye'de iyi bir developer yok. Ben bu konuda iyiyim. Türkiye'de özelleştirme patladı. Türkiye'ye girmek isteyen çok grup var." Girdiği bütün işlerde başarılı olduğunu belirten Tamince, "Anamdan şanslı doğmuşum. Zeka ve duayenlik babadan oğula geçmiyor ki?" dedi.