Rize’de Riskli Binalarda Yıkım BaşladıRize'de, 173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda kentsel dönüşüm projesi için harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Rize Belediyesi'nce yürütülen çalışma ile daha az katlı, kentin kültürüne ve mimarisine uygun yapılar inşa edilecek. Azaltılacak yapı yoğunluğu Salarha beldesinde 52 bin metrekare ile Yağlıtaş Mahallesi’nde 207 bin metrekarelik iki yeni rezerv alanına taşınacak.

Milliyet’te yer alan DHA kaynaklı habere göre; kentte yıkımı 2 ayda tamamlanması hedeflenen yapılarda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Rize Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ekiplerince çalışmalar başlatıldı. İş makinesi eşliğinde ekipler, kentte yaklaşık 28 bin metrekarelik alanda riskli eski müftülük sitesi olarak adlandırılan birbirine bitişik bloklarda ilk yıkım çalışmasını gerçekleştirdi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Serkan Savaş, “Rize’mizde 3’üncü rotasyonumuzda kentsel dönüşüm kapsamında yıkımımıza başlıyoruz. İçinde bulunduğumuz alan, deniz dolusuna yapılmış binaları içinde barındırıyor. Yaptığımız incelemelerde, özellikle zeminde ve bodrumlarda inşaat malzemelerinin taşıyıcı yapı malzemelerinin deformasyonu söz konusuydu. Yine sayın bakanımızın temmuz ve ağustos aylarındaki Rize ziyaretlerinde emirleri doğrultusunda riskli tespitlerini yapıp onayladık. Tahliyeler için vatandaşlarımıza sürelerini verdik. Tamamen vatandaşlarımızın anlayışı içerisinde eski müftülük sitemizi ve Deniz sitemizin yıkımını bugün gerçekleştirmeye başlıyoruz.” dedi.

“Özel ihtimamlı bir yıkım gerçekleştiriyoruz”
Yıkımın ardından kısa sürede enkazı da kaldırmayı hedeflediklerini belirten Savaş, “İçinde bulunduğumuz alanda 117 tane konut, 50 tane dükkân, bir tane yurt, bir tanede de ibadethane bloğu vardı. 2 bin 500 metrekarelik bir arsa yaklaşık 27 bin metrekarelik bir inşaat bulunmaktaydı. İnşallah binalarımız yıkıldıktan sonra da proje yapım süreci şehrimizin erkleri tarafından sıkıca takip edilecektir. Burada yapılacak olan binalar bundan sonra Rize’mizin 50-100 yılının mimari vizyonunu oluşturacak düzeyde olacaktır. Rize’mize hayırlı olsun. Burası gördüğünüz üzere merkez bir lokasyon olduğu için özel ihtimamlı bir yıkım gerçekleştiriyoruz. 40 günde bu enkazı buradan kaldırmayı planlamaktayız. Rizeli vatandaşlarımıza bizlere sabretmeleri konusunda teşekkür ediyorum.” diye konuştu.