Rönesans ve Saipem LNG Projesi’ne İmza AttıRönesans grup şirketlerinden Rönesans Endüstri Tesisleri (RHI), İtalyan enerji şirketi Saipem ile kurduğu ortak girişimle, Rusya’nın “Arktik LNG 2” projesi kapsamında, Murmansk bölgesinde bazı tesislerinin tasarım ve inşaatını birlikte yapmak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı. Rönesans daha önce de Rusya’nın Yamal Bölgesi’nde LNG projesine imza atmıştı.

İtalya’da imzalanan sözleşmenin yatırım bedelinin yaklaşık 2,2 milyar euro olduğu, ortak girişimde bulunan Rönesans Holding ve Saipem'in yüzde 50’lik paya sahip olacağı ve dünyanın en büyük LNG projelerinden biri olmaya hazırlanan Arktik LNG 2’nin tüm yatırım maliyetinin ise yaklaşık 25,5 milyar dolar olacağı belirtiliyor.

Reklam Goruntulenme Bolumu

İmzalanan sözleşme doğrultusunda iki şirket, her biri yılda yaklaşık 6,6 milyon ton kapasiteye sahip (MTPA), üç Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) tesisinin inşası gerçekleştirecek. Ortak girişim kapsamında, 330x152 metrelik bir yüzey üzerinde bulunan 30 metrelik üç adet “Yerçekimi esaslı yapı”nın tasarım ve yapımı üstleniliyor. Toplam 7 yılda tamamlanması hedeflenen projenin yapım aşaması Murmansk'daki Novatek tesislerindeki rıhtımda tamamlanacak; oradan deniz yoluyla yüzdürülerek Gydan Yarımadası'nın batı kesiminde, Yamal-Nenets'in Özerk İdari Bölgesinde bulunan Tazovsky’e taşınacak ve burada faaliyete geçecek.