“Sakin Şehirliler” Zehir İstemiyorOrdu’nun sakin şehir (cittaslow) unvanlı ilçesi Perşembe’nin Selimiye Mahallesi sınırlarındaki Kurşunçal Ormanları’nda siyanürlü altın çıkarmak için yapılan maden arama ruhsatı ihalesi onaylandı. Ruhsatlı alan Fatsa, Perşembe, Gürgentepe ilçelerini kapsıyor.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre; altın maden sahası 1 milyon 967 bin 61 hektar alanı içeriyor. Bu alanın yarısı Perşembe topraklarında kalıyor. Fatsa’yı etkisi altına alan siyanürlü altın madeni arama faaliyeti, yeni ruhsat ile Perşembe’yi de olumsuz etkileyecek.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Maden mühendisi Ata Alkan, “Siyanürlü havuzlardan oluşacak olası taşma, sızıntı hepimizi, her Karadenizliyi etkileyecek bir felakete sebep olabilir. Bu nedenle hepimizin siyaset ayırmaksızın bu duruma tepki göstermesi gerekmekte. Doğrudan teması olmasa da, yağmur sularıyla denize inen siyanürlü suda beslenen balıkları yiyen insanlarımızın, toprağa karışan siyanürle yetişen fındığı, pancarı, maydanozu, elmayı, dutu yiyen vatandaşlarımızın, sağlığını çok ciddi etkileyecek.” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.