Salda’ya Yerleştirilen Ahşap Ünitelere TepkiYapılaşma tehlikesi altında olan Salda Gölü’nde, kıyıya yalnızca 500 metre uzaklığa ahşap üniteler yapıldı. Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgeye çivi dahi çakılmayacağını belirten açıklamasının ardından ahşap ünitelerin yapılmasına yurttaşlar tepki gösterdi.

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre; bölgede 2019’un Haziran ayından beri aktif bir mücadele olduğunu hatırlatan Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu (DEKAP) Sözcüsü, Mimar ve Ekolojist Birsen Tanyeri, “Salda Gölü’nün millet bahçesine dönüştürülmek istenmesine ilişkin planlar askıdayken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ihalesini yaptı. Biz de askı sürecinde şikâyetlerimizi yaptık ancak henüz sonuçlanmadı. Tüm bu tepkiler ve hukuki süreç devam ederken ihaleyi alan şirket de işe başladı.” ifadelerini kullandı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Yapının ahşap olmasının bir şeyi değiştirmeyeceğini söyleyen Tanyeri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölge 1. derece SİT alanı. Yapı ahşap da olsa taş da olsa yapıdır. Ahşap olması bir şey değiştirmiyor. Dava sonuçlarının beklenmemesi ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun alınmaması artık hiçbir şekilde kanunlara uyulmadığını gösteriyor.”

Ahşap ünitelerin millet bahçesi için konulduğunu söyleyen Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Gazi Osman Şakar ise “Beyaz Adalar bölümüne 9 tane bina yerleştirmişler, halk plajı denilen yerde ise ahşap binaların sayısı oldukça fazla. Toplamda 60’a yakın ahşap ünite yerleştirildi. Salda’nın korunması lazım. Ancak yapılan millet bahçesi projesiyle bölgeyi ziyarete gelen insanlar olduğu sürece göl zarar görecek.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.