Salihli'de JES için ‘ÇED Gerekli Değildir’ Kararı İptal EdildiManisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı’da, SANKO Enerji’nin, 19,5 MWe kapasiteli, 75 bin 875 metrekare büyüklüğündeki alanda kurmak istediği jeotermal enerji santraline (JES) karşı mücadele eden bölge halkı kazandı.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; Manisa Valiliği tarafından verilen "ÇED gerekli değildir" kararı, yapılan bilirkişi heyetinin incelemesinin ve sunulan raporların ardından Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Kararı değerlendiren Salihli Çevre Derneği Başkanı Avukat Seçil Ege, "Valiliğin verdiği 'ÇED gerekli değildir' kararına karşı açtığımız dava kararı çıktı. Mahkeme bilirkişi raporu ve tüm belge ve bilgiler doğrultusunda kararı iptal etti. Tabii temyiz yolu açık bir karar, diğer tarafların itiraz hakkı var. Bilirkişi raporumuz çok detaylı ve tüm yönleriyle değerlendirme yapılmış bir rapor olduğu için biz de sürecin bizim lehimize olacağını ve bu aşamadan sonra kararın bozulmayacağını düşünüyoruz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.