Sarıalan’da Altın Madenine Geçit YokBölge halkı ve çevre örgütleri, Balıkesir Sarıalan’da yapılmak istenen projenin halkın katılımı toplantısında maden şirketini protesto etti. Şirket, İvrindi’nin Sarıalan, Gökçeyazı, Sofular, Çamköy, Akçalören, Dallımandıra ve Kirazköy mevkilerinde “Altın, Bakır Maden Ocağı Kapasite Artışı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Tesisi” projelerini hayata geçirmek için çalışmalar yürütüyor.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine göre; altın bakır madeni zenginleştirme tesisi için halkın katılımı toplantısı düzenleneceği bilgisini alan çevre örgütleri önceki gün Sarıalan köyünde bir araya geldi. Aralarında Kazdağları Ekoloji Platformu Bileşenleri, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Burhaniye Çevre Platformu, Balıkesir Çevre Platformu, Orhanlar Dayanışması, Ayvalık Tabiat Platformu ile Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi ve Balıkesir Tema Temsilciliği’nin olduğu örgütler, toplantı için Sarıalan köy meydanında hazırlık yapıp sahne kuran maden şirketini sloganlarla protesto etti.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Şirketin bir yıl önce “Burada zenginleştirme yapmayacağız” diyerek yalan söylediğini, şimdi ise siyanürle zenginleştirme dosyası sunduğunu belirten halk, toplantıya karşı çıktı. Köylüye, proje ile ilgili bir davanın sürdüğünü bu nedenle yeni bir çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatılmasının hukuki olmadığını söyleyen çevre örgütü temsilcileri ayrıca, altın madenciliğinin zararlarını da anlattı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.