Sarıca Kilise Turizme KazandırıldıYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “Koruma Söyleşileri” kapsamında, Mimar Cengiz Kabaoğlu, Kapadokya Sarıca Kilise Restorasyon Projesini anlattı. Mimarlık Fakültesi Alpay Aşkun Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşi, öğretim üyesi ve öğrencilerden büyük ilgi gördü.

Narteks, naos ve trapeza bölümlerinden oluşan Sarıca Kilise’nin yüzey erozyonu, dökülmeler, kayıp öğeler, çatlak ve yarıklar nedeniyle büyük bir tahribata uğradığını belirten Kabaoğlu, 1997 yılında Kültür Bakanlığı’ndan onarım izni aldıklarını ve 2004 yılında restorasyon projesini tamamladıklarını söyledi.

Kabaoğlu, Dr. Yusuf Örnek’in sponsorluğunda gerçekleştirilen restorasyonun, proje, uygulama ve işletme olmak üzere üç aşamada tamamlandığını ifade etti. “Uygulama sırasında asıl amacımız doğal tahribatları gidererek, kilisenin özgün iç yapısına minimum seviyede müdahale etmek oldu” diyen Kabaoğlu, bahar ve yaz aylarında ziyarete açık olan kiliseyi, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da ziyaret ettiğini sözlerine ekledi.

Kültür turizmine kazandırılan Sarıca Kilisesi’nin restorasyon projesi, 2007 yılında Avrupa Birliği ve Tüm-Avrupa Kültür Mirası Federasyonu Europa Nostra tarafından Kültürel Miras Büyük Ödülü’ne layık görüldü.