Savunma Sanayi Tesisi Olacaktı; Hurdalık OlduSakarya’nın Karasu ilçesi İhsaniye Mahallesi’nde yaklaşık 2 bin 250 dönümlük hazine arazisi, 2019 yılında Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC’ye 49 yıllığına hibe olarak verildi.

13 Ocak 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, BMC Teknoloji ve Üretim Üssü adı verilen tesisin temelini attı, tesisin 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını, ülke ekonomisine ise 5 milyar dolar katma değer üreteceğini söyledi.

Gazete Duvar’dan Sebahattin Aydın’ın haberine göre; 2020 yılının başında faaliyete geçeceği açıklanan tesis, BMC’nin yatırımı durdurmasıyla atıl bir şekilde beklemeye başladı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

2021 yılında Ethem Sancak, BMC’deki hisselerini Tosyalı Holding’e sattı. Tosyalı Holding, tesisin Karasu'da kurulmasından vazgeçti. Yılan hikayesine dönen ve bölge halkının büyük umutlarla beklediği tesiste, fabrikanın çelik konstrüksiyonlarına ait beton bloklar geçtiğimiz hafta tırlarla fabrika alanından taşındı.

Hala Tosyalı Holding’e ait olduğu bilinen tesis, Asaş Alüminyum adlı firmanın kullanımına bırakıldı. Asaş Alüminyum ise binlerce tonluk hurdayı buraya yığdı. Bu hurdalar, gün içinde Asaş’a ait tırlarla Akyazı’daki tesislere taşınmaya başlandı. Hafta içi onlarca tır, buradan hurda taşıyor.

Tesis alanının girişi hala özel güvenlik görevlilerince korunuyor ve fabrikanın içene girilmesine veya görüntü alınmasına izin verilmiyor. Fabrikanın ana giriş kapısından itibaren iç bölgelere kadar binlerce ton hurda malzemesi serilmiş halde bekliyor. İstihdam için umutlandırılan bölge halkı ise hayal kırıklığı yaşıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.