“Şehirler Uzay Gemisi Haline Geliyor”Geberit Türkiye ve Yapı-Endüstri Merkezi’nin (YEM) işbirliği ile düzenlenen etkinlikte, Geberit’in yeni ürün grubu Monolith tanıtılarak, kentlerin geleceği hakkında konuşuldu. YEM'de yapılan etkinlikte Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu ve Studio Zeitgesit kurucusu Farid Tabarki konuşmacı olarak katıldı.

YEM Organizasyon Grup Yönetmeni Banu Uçak'ın, etkinliğin amacını özetlediği açılış konuşmasının ardından Cengiz Kazazoğlu söz aldı. Kazazoğlu, Geberit’in pazar araştırmaları yaptığını ve AR-GE’ye çok önem verdiğini belirterek, Monolith’in tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiğini ifade etti.

Genel Müdür Kazazoğlu, Monolith’in diğer ürünlerden farklı olduğunu vurgulayarak, ürünün ağır bir tadilat gerektirmeden, şık bir tasarımla banyoların yenilenmesine olanak sağladığını kaydetti. Kazazoğlu: “Bizim için tasarım yaparken teknoloji ve fonksiyonellik ön plandadır. Artık eskiye nazaran görselliği ön planda tutuyoruz” dedi.

Yerel ve uluslararası ölçeklerde Zeitgeist üzerine projeler geliştiren Studio Zeitgeist'ın kurucusu olan Farid Tabarki, yaptığı sunumda kentlerin geçirdiği değişimi anlattı. Şehirlerin insan hayatlarında en önemli yerler haline geldiğini ifade eden Tabarki, “Merkezi sistemden uzaklaşır hale geldik, bugün bizim bağımsızlık günümüzdür. Pek çok şeyi eskiye bağlı kalmadan başarabilir olduk. Lady Gaga, Oprah Winfrey’in 30 yılda başarabildiğini bir çırpıda, sosyal medya ile başardı” dedi.

Şehirlerin teknolojik gelişmeler ile birlikte daha verimli bir şekilde kullanıldığını belirten Tabarki, eskiden klasik anlamda üretim yapan fabrikaların yeni üretim biçimlerine dönüştüğünü vurguladı. Tabarki, “Evlerimize girmeye başlayan 3D yazıcılar satın aldığımız ürünleri üretmemizi sağlayacak. Sanayi bundan ciddi şekilde etkilenecek” dedi.

Çalışmak için artık ofislere gitmeye gerek olmadığını söyleyen Tabarki, bütün şehrin, kamusal alanların çalışma alanı haline geldiğini belirtti.

Farid Tabarki, enerjinin merkezden uzaklaştığının altını çizerek, evlerin enerji üreten alanlar haline geldiğini kaydetti. Tabarki, “Şehir artık uzay gemisi haline geliyor. Kendi enerjisini, kendi yemeğini oluşturan özerk yerler haline geliyor. Merkezden uzaklaşarak şehirler, artık birer birim haline gelecek. Ayrıca şeffaf hale de gelecekler. Örneğin, Google Street Viewer ile New York’a gitmeden, New York’u görebilirsiniz. Şehirler teknoloji ile daha etken hale geliyor. Şehirler açık kitap haline geliyor” dedi.

Etkinlik, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ın sahne aldığı müzik şöleni ile son buldu