"Sektörün İtibarı Yerlerde"Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Anadolu Grubu iştiraki olarak Kasım 2011’de faaliyetlerine başlayan AND Gayrimenkul’ün Genel Müdürü Ali Baki Usta gayrimenkul sektörü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sektörde metrekare dışında başka değerler olması gerektiğine vurgu yapan Usta, yolsuzlukla mücadele, işçilerin çalışma koşulları ve çevre duyarlılığı başlıklarını odağına alan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladıklarını açıkladı.

Türkiye’de bunu imzalatan tek gayrimenkul firması olduklarını belirten Usta, “Bu sözleşmede en önemli ayak yolsuzlukla mücadele. İşçilerin çalışma şartları ve çevreye saygı da diğer önemli başlıklar. Nisan ayında bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra yeni çalışmalar da yaptık. İş kazalarının ana nedeni işçilerin mutsuzluğu. Sektörde çalışan işçilerin neredeyse yüzde 90’i şantiyede yaşıyor. O şantiyelerin koşulları maalesef iyi değil, kayıt dışı oran çok fazla. Çalışanlarımız için ‘Mutlu İşçi Platformu’ oluşturduk. İşçilere sosyal alanlar oluşturuyoruz” dedi.

İtibar yerlerde

Usta, şirketleri adına gerekli önlemleri alsalar da sektör geneli için bir çalışmaya ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. “Sektörün algısı çok kötü, itibarı yerlerde” diyen Ali Baki Usta, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER), Gayrimenkul Strateji Platformu ve Urban Land Institute (ULI) ile birlikte sektörün kurumsallaşması için çalıştıklarını söyledi. Ali Baki Usta, şunları söyledi: “Siyasetin finansmanı bu sektörden geçtiği sürece burada kurumsallaşmayı yakalamak kolay değil. Diğer firmalara gelin adım atalım dedik. Sektörün etik kodları oluşturulmalı. Kamuoyunun karşısına çıkıp ben bu değerlerle çalışıyorum; ‘Rüşvet vermedim, vermeyeceğiz, çocuk işçi çalıştırmayacağım, emsali 2 olan yerde 5 peşinde koşmayacağım, gri alan yaratmayacağım, müşterine ne kadar net metrekare vaat ediyorsam onu vereceğim’ demeliyiz. Profesyoneller buna inanıyor ama önemli olan patronların da inanması.”