Selin Vurduğu Saçlık Köyü Nihayet TaşınıyorTürkiye, önceki gün Erzurum'un Horasan ilçesine bağlı Saçlık köyünden gelen sel faciası haberiyle üzüntüye boğuldu. Aşırı yağışlar nedeniyle derenin taşması sonucu aynı evden 6 kişi hayatını kaybetti. Bu üzücü olayla adını duyuran Saçlık köyünün, daha önce de heyelan tehlikesi nedeniyle taşınmasının gündeme geldiği ortaya çıktı. Dün bölgeye giden Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise Saçlık köyünün taşınması için çalışma başlatıldığını belirtti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, selden hayatını kaybeden 6 kişinin cenaze törenine katılmak üzere Erzurum'a geldi. Akdağ, valiliğe geçmeden önce Dadaşkent'te sel nedeniyle mağdur olan ailelerin evini ziyaret etti. Bazı evlerin içerisine girerek inceleme yapan Bakan, muhtardan ve kurum amirlerinden bilgi aldı. Daha sonra Erzurum Valiliği'ni ziyaret eden Bakan Akdağ, burada açıklamalarda bulundu. Saçlık köyünün yerleşim yeri bakımından sıkıntılı bir yerde olduğunu vurgulayan Bakan Akdağ, köyün durumuyla ilgili Afet İşleri'nin bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile görüştüğünü açıkladı.

Selin yıktığı bir evde aynı aileden 6 kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Bakan Akdağ, aynı aileden 8 yaşında bir çocuğun ise arama kurtarma ekipleri tarafından bulunduğunu ve sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. İl merkezindeki mağdur ailelerin büyük zararının olmadığını aktaran Bakan Akdağ, afetzedelere Başbakanlık Acil ve Afet Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından gerekli yardımın yapılacağını belirtti. Saçlık köyünün başka bir yere taşınması için çalışma başlattıklarını dile getiren Bakan Akdağ, "Bunun için uygun bir arazi temin edilmesi gerekiyor. Daha önce heyelan nedeniyle köyün bir bölümünün taşınması gündeme gelmiş, ancak sel nedeniyle bütününün taşınması ilk kez gündeme geliyor." cevabını verdi.

Erzurum'da önceki gün etkili olan aşırı yağışlar sonrasında Horasan ilçesi Saçlık köyünde 6 kişi hayatını kaybetmiş, il merkezinde de 70 kadar evde maddi hasar meydana gelmişti.