Sen de mi Sarıyarİsmini Roma İmparatoru Jul Sezar’dan alan Juliopolis antik kentinin, 1956’da yapılan Sarıyar Barajı’nın suları altında kaldığı ortaya çıktı.

Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesinde Juliopolis Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarmak için yürütülen kazı çalışmaları başladı.

Gülşehri mevkisinde olduğu tahmin edilen Juliopolis’e ait ilk kalıntıları geçen yıl bulan Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Melih Arslan başkanlığındaki 4 kişilik bir ekip, bu yıl ki kazı çalışmaları için Çayırhan’a geldi.

Çalışmaları yakından izleyen Çayırhan Belediye Başkanı Ömer Bayrak, Juliopolis’in 2 bin yıl önce bölgenin önemli bir yaşam merkezi olduğunu ifade ederek, kazı çalışmaları sonucu tarihin gün yüzüne çıkacağını söyledi.

Yürütülen çalışmalar ile çok önemli bir kültür hazinesinin kurtulacağını dile getiren Bayrak, “Geçen yıl yapılan kazılarda yaklaşık 100 nekropol yani mezarlık ortaya çıkarılmıştı. Daha sonra kazı çalışmalarına ara verildi. Şimdi bölgede kazılar yeniden başladı” dedi.

Kazı çalışmalarının kış mevsimine kadar devam edeceğini anlatan Bayrak, “Burada 2 bin yıl öncesi uygarlıkların ayak izleri var. Anadolu Medeniyetler Müzesi arkeologlarının özverili çalışmaları ile Roma dönemine ait yaşam kalıntıları gün yüzüne çıkarılacak” diye konuştu.

Bayrak, bölgede yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan tarihi eserlerin Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde bulunan özel bir bölümde sergilendiğini de sözlerine ekledi.

Define avcıları yağmaladı

ÇAYIRHAN’daki kazıları yöneten Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürü Melih Arslan da, çalışma yaptıkları alanda şehrin Helenistik dönemden Bizans dönemine kadar kullanılmış bir mezar olduğunu aktaran Arslan, bugüne kadar buradaki bir çok mezarın define avcıları tarafından harabe edildiğini kaydederek, şöyle dedi:

“Define avcıları bir çok mezarı kazarak çok sayıda tarihi eseri yağmalamış. Biz ekibimizle geçen yıldan bu yana 85 mezarda çalışma yaptık. Kaçak kazı yapanların elinden kurtulan 43 yeni mezar bulduk. Bu mezarlarda çok sayıda mücevher ve değerli eşyalar bulduk. Hatta gece yapılan kaçak kazılarda define avcılarının kaçarlarken düşürdüğü çok değerli mücevherler bulduk. Şu an da tüm bu eserleri Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergiliyoruz”