Sendika ve Meslek Odalarından ‘İş Cinayeti’ Açıklaması

(Fotoğraf: Evrensel)

Sendika ve meslek örgütleri Beşiktaş Gayrettepe’de 16 katlı binanın giriş katındaki gece kulübünde yapılan tadilat sırasında çıkan yangında 29 işçinin hayatını kaybetmesine dair açıklama yaptı.

DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabip Odası üyeleri, yangının çıktığı binanın önünde yaptığı açıklamayla ihmallere dikkat çekerek, “Artık yeter! İş cinayetlerini, işçi katliamlarını durduralım” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre; basın metnini okuyan TMMOB İl Sekreteri Seyfettin Avcı, yangına ilişkin teknik inceleme yapmak isteyen heyete izin verilmediğini belirterek, “Bölgede yaşayan ve çalışan kişilerle görüşülmüş, yangının çıktığı mekanla ilgili olarak daha önce paylaşılan görüntüler incelenmiştir. Bu bilgilere göre: Yangın, 16 katlı binanın 2. bodrum katında eğlence merkezi olarak işletilen topluma açık iş yerinde, yenileme çalışmaları esnasında nasıl çıktığı tam olarak belli olmayan kıvılcımın yayılması sonucu oluşmuştur. Kıvılcımın, işletmenin yenilenmesi için kullanılan yapı malzemelerine sirayet etmesi, kesinlikle bu mekanda kullanılmaması gereken petrol türevi yapı malzemelerine ulaşması ve bu yapı malzemelerinin yanmaya başlaması sonucu, ortaya çıkan zehirleyici ve boğucu gazların çok hızlı bir şekilde mekana yayılmasına neden olmuş, bu zehirleyici ve boğucu gazlar, yenileme çalışması yapan işçilerin çok kısa zamanda oksijensiz kalmalarına sebebiyet vererek maalesef ölümlerin gerçekleşmesine neden olmuştur.” dedi.

Reklam Goruntulenme Bolumu

Bu tip mekanların yenilenmesi esnasında ise yapılması gerekenleri ise Avcı, şöyle sıraladı:

- İlgili yasal kurumlardan izin alınmalı.

- Meslek odaları ile beraber çalışılarak tüm teknik detaylar ayrıntılı olarak ortaya konmalı.

- Yangın riskine karşı, mutlaka risk analizleri yapılarak geçici yangın güvenliği, yangın söndürme tedbirleri ve duman tahliye sistemleri inşaa edilmeli.

- Bu inşaai çalışmada yer alacak personel, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile yangın güvenliği konularında mutlaka çalışmaya başlama öncesi eğitimden geçirilmeli.

- Yenileme projesinde kullanılacak tüm yapı malzemeleri, halen yürürlükte olan Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te açıkça belirtildiği gibi, yanmaz ve zor alev alıcı malzemelerden seçilmeli.

- Mahalde yangın yükünü artırmamak adına, kullanılacak yapı malzemeleri, açık alanda depolanmalı, montajı yapıldıkça sahaya transport edilmeli.

- Tüm önlemlere rağmen mekanda, çalışan personel için herhangi bir risk ortaya çıkarsa, personelin bu mahalleri hızlı bir şekilde tahliye etmeleri için güvenli kaçış yolları, koridorları oluşturulmalıdır.

“Böylesi büyük bir katliam, sorumluların ağır ihmalleri olmadan gerçekleşemez”
Çok katlı bir konut binasının altında bulunan ve edinilen bilgilere göre her gün anlık olarak yüzlerce kişinin bulunabildiği eğlence mekanında acil çıkış yolu bulunmadığını belirten Avcı, “Benzeri durumlar çok sayıda eğlence yerinde de gözlenmektedir. Bu tür yerlerde hem çalışanlar hem ziyaretçiler açısından çok sayıda insana zarar verecek başka olayların olması muhtemeldir. Belediyeler başta bu şekildeki çok sayıda insanın bulunduğu ve yangın riski yüksek yerler olmak üzere, iş yerlerini, konutları düzenli olarak denetlemelidir. Bu tür denetimler sadece ruhsat başvurularında veya şikayet üzerine olmamalıdır. Belediyelerin bu çalışmaları yangın konusunda uzman mühendislerle sürdürmeleri gereklidir. Bu iş yerindeki büyük çaplı olduğu anlaşılan tadilat çalışmaları sırasında hem çalışanların hem de binadakilerin güvenliği için gerekli önlemleri almak öncelikle iş yeri sahiplerinin ve tadilatı yapan yüklenicilerin sorumluluğundadır. 29 kişinin öldüğü böylesi büyük bir katliam, sorumluların ağır ihmalleri olmadan gerçekleşemez. Kamuoyunda sermaye ve resmi kurumlar eliyle oluşturulmaya çalışılan ‘iş kazaları işçilerin yanlışları nedeniyle oluyor’ algısı tamamıyla yanıltıcıdır.” ifadelerini kullandı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

“Gayrettepe’de yaşanan katliamın sorumluları hem işletme yetkilileri hem de denetim görevini yerine getirmeyen kamu görevlileridir.” diyen Avcı, yeni katliamlar yaşanmaması için ‘kâr/kazanç’ önceliği yerine insan hayatını öne alan düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Sermaye yanlısı iktidar politikaları ve belediye yönetimleri nedeniyle yaşanan iş cinayetlerinden dersler çıkarılmamaktadır. 2008 yılında Davutpaşa’da yaşanan patlamadan, 2011 yılında OSTİM’de yaşanan patlamadan, 2012 yılında yaşanan Marmara Park AVM yangınından, 2017 yılında Bayrampaşa’da yaşanan patlamadan ders çıkartmayan ve sermaye ile kol kola yol alan iktidar ve belediye yönetimleri yaşanan bu katliamların asıl sorumlusudur.”