Seramikte LPG-Doğalgaz Tartışması Alevlendi

Seramik Kaplama Malzemeleri Üreticileri Birliği Başkanı Adnan Polat, tesislerine doğalgaz bağladıktan sonra birlik üyelerinin sorunlarıyla ilgilenmediği iddialarının kendisine yapılan büyük haksızlık olarak değerlindirerek, ekonomik ve siyasi ortam nedeniyle yeni bir teşvik yasası çıkarmanın mümkün olmadığını savundu.
LPG ile üretim yapan firmaların zor durumda olduğunu kaydeden Polat, "Geçerlilik süresi haziran sonunda dolan teşvik yasasını çıkarmak için ben tam 2.5 yıl uğraştım. Bunun için aşağı yukarı 250 kez Ankara'ya gittim, hatta haftanın iki günü Ankara'daydım. Ayrıca o zaman ekonomik ve siyasi ortam da uygundu. Çünkü 2.5 yıl önce hükümet yeni kurulmuş, önünü görebiliyordu ve bir karar organı vardı. Şu anda ise böyle birşey yok. Seçim atmosferine girmiş bir hükümete birşey yaptırmamız mümkün değil" dedi.

Yasa kapsamında sektöre 80 trilyon liralık kaynak aktarıldığını hatırlatan Polat, şöyle devam etti:

"Fabrikaların tam kapasite çalışmamaları nedeniyle bu kaynağın tamamı kullanılamadı. Haziran sonu itibariyle kullanılmayan 20 trilyon lira kaldı. Şimdi LPG kullanan arkadaşlar bu kaynağında kullandırılmasını istiyor. Ben de istiyorum ama bu mümkün değil. Çünkü bunun için yeni bir yasa çıkması gerekiyor ki o da bu ortamda imkansız. Ancak arkadaşlar zannediyor ki, biz gidiyoruz, iki bakanla konuşuyoruz ve yasanın süresi uzuyor."

Aksi bir tesadüfle Ege Seramik'e doğal gaz bağlanmasının hemen ardından yasanın geçerlilik süresinin dolduğunu hatırlatan Polat, şöyle konuştu:

"Aslında Ege Seramik'e 2002 Şubat'ın da doğal gaz bağlanacaktı ama gecikmeler nedeniyle haziran'da bağlandı. Bu nedenle bazı arkadaşlar beni Ege Seramik'e doğal gaz bağlandıktan sonra kenara çekilmekle suçluyorlar. Halbuki daha geçen perşembe günü yine bu konuyla ilgili olarak Ankara'daydım. Ama siyasiler 'Türkiye'nin bu ekonomik ortamda 20 trilyon liralık ek yasayı çıkarmanın mümkün olmadığını,seramik sektörünü teşvik eden yasa çıktıktan sonra diğer sektörlerden de aynı talepleri aldıklarını ve yerine getiremedikleri için tepki aldıklarını' ifade ettiler. Bunların hepsini anlattım arkadaşlara. Bana 'sen istersen yaparlar' diyorlar sanki ben başbakanım. Yani onlar sanıyor ki Adnan Polat gidecek, söyleyecek ve yasa çıkacak. Keşke o kadar kolay olsaydı Türkiye'de bürokrasi de iş yaptırmanın ne kadar zor olduğunu herkes biliyor"dedi.

Şu anda yapılması gereken tek şeyin LPG kullanan firmaların doğalgazı bir an önce fabrikalarına getirmek olduğunu belirten Polat, "Bazı seramik fabrikalarının 5 kilometre ilerisinden doğalgaz borusu geçiyor. Ama bu fabrikalar devletin kapısına doğalgazı getirmesini bekliyor. Yok öyle birşey. Mesai harcamak, mücadele etmek gerekiyor"diye konuştu.

- Doğalgaz ile üretim yapan firmalar: Kale, Toprak, Ege Seramik, Eczacıbaşı, Söğüt, Yurtbay, Termal, Efes, Anatolia, Bozöyük.

- LPG ile üretim yapan firmalar: Kütahya, Tamsa, Hitit, Umpaş, Ercan, Graniser, Yüksel, Uşak, Altın Çini, Granist, Akgün Seramik, Seranit, Seramiksan, Pera Seramik.Tamsa: Dayanacak gücümüz kalmadı

Geçtiğimiz yıl LPG ile doğal gaz arasındaki fiyat farkını protesto etmek için üretimlerini durdurduklarını hatırlatan Tamsa Seramik Finansman Müdürü Mehmet Saydam, "O zaman tek bir işçimizi çıkarmamıştık. Ancak böyle devam ederse üretimi yine durduracağız ve bu kez tüm işçilerimizi işten çıkarmak zorunda kalacağız. Çünkü bu maliyetlerle rekabet edemiyoruz"dedi.

Tamsa Seramik'te 500 kişinin çalıştığını anlatan Saydam, aileleriyle birlikte yaklaşık 2 bin kişinin geçimini bu fabrikadan sağladığına dikkat çekti.

Adnan Polat'ın Ege Seramik'e doğalgaz bağlanmasından sonra sektörün LPG sorunuyla ilgilenmediğini vurgulayan Saydam, LPG kullanan tüm fabrikalarında aynı görüşte olduğunu söyledi.