"Sığınak ve Yangın Merdiveni Unutuluyor"TÜSAV'ın bin 10 kişi arasında yaptığı ankete göre 900'e yakın kişi, ne sığınaktan ne de yangın merdiveninden bilgisinin olmadığını beyan etti.  TÜSAV tarafından yapılan anket, 100 binlerce TL verip ev satın alırken, savaş durumunda veya büyük afetlerde sığınılacak sığınak ve yangın merdivenlerinden habersiz olunduğunu ortaya koydu.

Ankara genelinde yapılan, ancak havalimanları, otobüs garajı gibi şehir dışı yolcu giriş ve çıkışının yapıldığı noktalardaki kişilere de yönlendirilen ankete katılanların yaklaşık yüzde 90'ının ne sığınaktan, ne de yangın merdiveninin varlığından haberdar olmadığı ortaya çıktı. TÜSAV'ın bin 10 kişi arasında yaptığı ankete göre 900'e yakın kişi, ne sığınaktan ne de yangın merdiveninden bilgisinin olmadığını beyan etti. "Peki şehrinizdeki sığınağın yerini biliyor musunuz" sorunun karşılığını iki kişi cevapladı. Bu cevaplar da şöyleydi:
"Kalenin ordaymış ama görmedim. Öyle diyorlar."

Diğer cevap ise "iki yerde olduğunu biliyorum. İçlerine girmedim. İçerisi nasıl haberim yok. Bilebildiğim kadarıyla, gerek Kale gerekse Dikmen'dekine daha ilk parti girişte ne olur bilemem. Telefatın olacağına eminim" şeklinde oldu.

Yüzde 80'i yangın merdivenine nasıl ulaşacağını bilmiyor

Ankette, yangın merdivenli konutlarda oturanlardan yüzde 80'inin "yangın merdiveni olduğunu biliyorum ama nerden girilir nerden inilir bilmiyorum" dediği ortaya çıktı. Evdeki sığınaktan haberim yok diyenlerin oranı yüzde 60, var ama depo olarak kullanılıyor diye cevaplayanların oranı yüzde 30, hiçbir bildiğim yok diyenlerin ise yüzde 10. Ankete katılanlar içinde kalorifer dairesi sığınak oldu diyenler yüzde 5, "aman bu da dert mi, yönetici düşünsün" diyenlerin oranı da yüzde 5 oldu.

"Sığınaklardan habersiziz"

Binaların şehirlerin aynası olduğunu belirten TÜSAV Emlak Sektör Kurulu Başkanı Salim Taşçı, "Gel gör ki, aynanın içinden ve arkasından pek haberimiz yok. Şehirlerde ki sığınaklardan vatandaşlar tamamen habersiz. İnsanın içinden 'evine sahip çık, şehrine sahip çık' demek geliyor. 100 binlerce para verir ev alırız ama olmazsa olmazı göz ardı ederiz. Daha doğrusu hiç akla getirmeyiz. Bir savaş durumunda veya büyük afetlerde, sığınacağımız sığınak ve yangın merdiveninden habersiz" dedi.