Çanakkale Seramik&Kalebodur'un Yeni Serisi "Kapadokya".

Çanakkale Seramik & Kalebodur’un, doğanın yaratıcılığıyla vücut bulan yeni koleksiyonu Kapadokya basına tanıtıldı.

Çanakkale Seramik&Kalebodur, 1996 yılından beri Türk ve Anadolu medeniyetlerinden esinlenerek yarattığı özgün ve seçkin koleksiyonlarına bir yenisini ekledi.

10 yıl önce satışa sunulan ilk koleksiyonu Türk medeniyetleri için bir milat niteliği taşıyan Selçuklu Koleksiyonu, Selçuklular’dan esinlendi. Daha sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yılında Osmanlı Koleksiyonu doğdu. Kuruluş dönemindeki orijinal mimari göz önüne alınarak oluşturulan Bursa, Bizans ve Osmanlı sentezinin iç içe geçtiği Ayasofya ve yükseliş dönemini simgeleyen Topkapı serileri büyük beğeni kazanmıştı.

Geçmiş tasarımların yakaladığı başarıdan güç alan Çanakkale Seramik&Kalebodur, yine zengin Anadolu kültüründen beslenerek, seramiğe hayat veren Kapadokya yöresinden yola çıkarak hazırladığı özel bir koleksiyonu kullanıcıların beğenisine sundu.

KAPADOKYA

"Kapadokya"yı tasarlayan ekip
Medeniyetlerin beşiği Anadolu’nun ortasında, üç şehrin (Nevşehir, Niğde, Kayseri) kesişme noktasında olan Kapadokya benzersiz bir doğa harikası olmasının yanı sıra, Paleolitik dönemden günümüze asırlar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yaptı.

Hava, su ve toprağın şairane dansını gözler önüne seren Kapadokya, sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya ait bir miras…

Bu doğal ve kültürel mirasın estetik değerlerini, modern tasarımlarla çerçeveleyerek farklı mekanlarda yaşatmayı hedefleyen Çanakkale Seramik & Kalebodur’un tasarladığı Kapadokya Koleksiyonu, bu bölgeden ve bölgedeki eserlerden esinlenerek doğdu. Seandos, Sinasos, Argeus ve Assiena serilerinden oluşan Koleksiyon’da, 25x33 cm ve 25x40 cm duvar karoları, 16.5x16.5 cm, 16.5x33 cm, 33x33 cm ve 50x50 cm yer karoları ve çok zengin bordür seçenekleri yer alıyor. Tarihin taşlara yansıttığı güzellikler, seramiğe taşınıyor.

SEANDOS

3 farklı renkte duvar karosu ve 5 farklı renkte yer karosundan oluşan seride 2 dekor alternatifi bulunuyor. Taş oymacılığının en güzel örneklerinden esinlenerek hazırlanmış Enes ve Yılanlı Kilise’nin tonozlarını süsleyen motiflerin zarif kıvrımlarından esinlenilen Dervent, Seandos serisine renk katıyor.

SİNASOS

Kapadokya’nın kolay işlenen volkanik yapıdaki taşları, tarih boyunca taş işçiliğinin gelişmesini ve mimari bir gelenek halini almasını sağladı. Bölgedeki taş mimarinin karakteristik bir özelliği olan ‘taraklı sıva dokusu’, Sinasos ile endüstriyel seramikte yeniden hayat buluyor.

Aziz Jean Kilisesi’nin tonozlarında yer alan sarmaşık gül motiflerinin yorumlanarak çalışıldığı Venessa dekorları günümüz mekanlarına romantik bir etki, Saruhan ise zarif bir görünüm kazandırıyor.ARGEUS

Argeus "Korama"
2 farklı renkte duvar karosu, 4 farklı renkte yer karosu bulunan seride Korama, Melendiz, Matiana ve Nissa isimli dekor çeşitleri seriyi daha da zenginleştiriyor.

Korama

Elmalı Kilise duvarındaki dini sahnelerde yer alan motiflerden esinlenilerek, orijinal desenin renk ve dokusuna sadık kalınarak tasarlanmış modern bir ürün.

Melendiz

Kilise duvarlarında rastlanan fresko teknikli motiflerden yola çıkılarak tasarlanmış, sadeliğin ön plana çıktığı Kapadokya yöresine ait kırmızı rengin kullanıldığı bir bordür.Matiana

Oyma taş işçiliğini yansıtan stilize, rölyef lale motifi ile mekanlara zarafeti taşıyan bir dekor.

Nissa

Elmalı Kilise duvarlarından esinlenilerek tasarlanmış bir dekor.ASSİENA

Ürgüp’ün antik ismi ile adlandırılmış Assiena serisi, doğal etkiler ile aşınmışlığa uğramış bir vadi yamacından çekilen fotoğraflardan çalışıldı. Volkanik ısınmalar sonucu oluşmuş, Kapadokya doğasına hakim renklerin kullanıldığı seri; 33x33 cm ve 50x50 cm ebatlı, 4 renk alternatifli yer karolarından oluşuyor.4 seriden oluşan bu mükemmel Koleksiyon, 13 Mart 2006’dan itibaren müşterilerin beğenisine sunuluyor.