Sincan ve Keçiören Biter, Çayyolu BelkiUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, metroyla ilgili, “Metro inşaatlarına 1.5 aya başlanabilir” açıklamasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek metro ve Ankara ulaşımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tramvay geliyor

Gökçek, “Sayın Bakanla geçtiğimiz hafta görüştük, önümüzdeki hafta içinde yeni gelişmeler olur. Sözleşmelerin feshinden sonra yeni ihalelerin ardından süratle çalışmalar başlar. Bu dönem içinde Sincan, Keçiören ve Söğütözü-Kızılay hattı biter. Sincan ve Keçiören hatlarının yapımına birlikte başlanır. Benim tahminim Sincan hattı çalışmalar başladıktan sonra bir buçuk yıl içinde biter” dedi.

“Çayyolu’nun sona kalmasına siyasi bir karar eleştirisi yapanlar var. Ne diyeceksiniz?” sorusuna Gökçek, “Keçiören’de 700 bin, Sincan’da 500 bin kişinin üzerinde insan var. Çayyolu’nda 150 bin kişi yaşıyor. Buna siyasi bir anlam yüklemek çok mantıklı değil. İncek ve Çayyolu’nda her eve 2.5 araç düşüyor. Oranın önceliği düşünülemez” yanıtını verdi.

Geriye kalan 3.5 yıllık görev süresi içinde Ankara’da dört hatta tramvay yapılacağını belirten Gökçek şunları söyledi: “Tramvayla ilgili Berlin’de bir fuara gittim. Orada incelemelerde bulunduk. Bir çok firmayla görüşüyoruz. Firmaların çok olması bizim için iyi. Şentepe, Etlik, Ufuktepe, Mamak, Altındağ ve Turan Güneş’ten Kızılay’a uzanan dört ayrı hatta tramvaylar yapacağız. Kent içerisindeki yolların bir şeridini tramvaya ayıracağız.

Milletvekilliğine aday olmam

Başkent kulislerinde zaman zaman dolaşan, “2011 seçimlerinde milletvekili adayı olacak” iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirten Gökçek, “Böyle bir ihtimal yok” dedi. Bir sonraki dönem aday olup olmayacağıyla ilgili soruya da yanıt veren Gökçek, “Henüz erken, o gün gelince değerlendiririz” dedi.

2 körüklü 3 parça otobüsler geliyor

Otobüslerle ilgili yeni bir çalışma yapacaklarını belirten Gökçek, “İki körüklü, üç parçalı otobüsler Ankara trafiğinde olacak” diyerek şöyle devam etti: “Hollanda’da iki körüklü, üç parça, 24 metrelik dev otobüslerle ilgili fabrikayı gezdik. Bir nevi küçük tramvaylar. Manevra kabiliyetleri çok iyi. 200 civarında yolcu alıyor. Bizde bu rakam 300’e çıkar. Belki Kızılay’a diğer otobüslerin girişlerini engelleyeceğiz. Sadece alacağımız bu araçlar girecek. Çift taraflı kapısı olacak, otobüsün durduğu yere göre vatandaş sağdan ya da soldan inecek. getireceğiz. 120 tane almayı planlıyoruz. 6-8 ay içerisinde trafikte olur. Belediye otobüslerindeki personel gideri belediye için büyük yük. Bu sayede belediye bu yükten de kurtulacak.”