Konut Kredisi Talebi 2006'da Düşecek

Konut kredisinde faiz oranları son olarak yüzde l'in altına sarkarken, Fortis Bank İcra Kurulu Başkanı Tayfun Bayazıt, bu düşüşün hızlı olduğunu ve 2006'da yavaşlama yaşanacağını söyledi. Bayazıt, 2006'da faiz düşüşündeki yavaşlamaya paralel olarak, kredi talebinin de hız keseceğini belirtti.

Tayfun Bayazıt, konut kredilerinde oransal büyümenin yüksek görülmesine rağmen sistemin geneli için yönetilemez bir risk oluşturmadığını ifade ederek, şunları söyledi: "İleride çok daha gelişeceği düşünülen bir piyasada, konut kredilerinin seyri normal sürüyor. Şu an için bir şişme söz konusu değil. Yalnız şu doğru bir tespit: Konut kredisi faizleri genel faizlerin seyrine baktığınız zaman biraz fazla süratli, biraz fazla ileriye yönelik beklentiler satın alınarak gelişti. Ancak bankalar bu konuda geçmişe göre çok daha sağduyulu davranıyor."

Problem yok
Konut kredisindeki hızlı büyümeye karşın bu kredilerin ikincil piyasasının olmadığını vurgulayan Tayfun Bayazıt, "Bu durumda tabii ki risk bankanın üzerinde" dedi. Bayazıt, şunları söyledi:
"Bankalar bunları birtakım risk bertaraf edici enstrümanlarla fonluyor. Bunların miktarı tabii ki kısıtlı. Bir başka fonlama aracı işe mevduat. Mevduatın vadesi ise 6 ay ile l yıl arasında. Bunları göz önüne aldığınızda bankaların konut kredilerini kendi fonlama olanaklarıyla fonlayabileceği gözüküyor.