Şömineler ile Dekorasyonda Fark Yaratın“Havanın güneşli veya kapalı olmasının insanın ruh hali üzerinde etkileri olduğunu biliyoruz. Kışın çoğunlukla kapalı havalarda daha sıcak ortamlara ihtiyaç duyarız. Ateş unsuru, enerjisinin yanısıra sıcak tondaki alevler ile bu görsel etkiyi fazlasıyla karşılar. Ortamın tadını çıkarmak söz konusu olduğunda doğru tasarlanan mekanlar yaratmak önemli. Bilinçli yapılan bir dekorasyon ile ruh halimize iyi gelen mekanlar tasarlamak mümkün. Diğer mevsimlere oranla daha çok evde vakit geçirdiğimiz kış mevsiminde dekorasyona hem ortamı hem de içimizi ısıtacak şömineler ekleyerek görsel ve fonksiyonel açıdan zenginlik katabiliriz.“

Reklam Goruntulenme Bolumu

Farklı stiller, farklı ortamlar
Şömine, kuzine, soba, fırın gibi çok sayıda değişik şekil ve stildeki ürünlerin dekorasyon açısından geniş bir yelpaze sunduğunu ifade eden Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, “Bu ürünler mekanın stiline göre seçilerek yaşam alanının tamamlayıcı unsurları olarak dekorasyona katılabilir. Çoğunlukla salonlarda kullanılsa da istediğiniz mekana uyarlayabileceğiniz şömineler yatak odası, kış bahçesi, yemek odası ve mutfaklara da oldukça yakışıyor“ görüşünü ileri sürüyor.

Dekorasyon stiline göre şöminelerin de modern, rustik, klasik vb. stillerde tasarlandığını belirten Tamer ve Hatipoğlu, “Şöminenizi seçerken mekanınızın bütününe uyum sağlamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca mekanın içinde şömineyi konumlandırmanız da önemli bir ayrıntı. Duvarı ortalayabilir, köşede konumlanabilir, ortada bağımsız durabilir, tavandan sarkıt şeklinde inebilir veya seperasyon görevi görebilir“ bilgisini veriyor.Şeffaflığın ateşle uyumu
Tamer ve Hatipoğlu, “Şöminenizin malzeme seçimi konusunda taş, tuğla, mermer, ahşap gibi opak malzemeleri tercih edebileceğiniz gibi cam kullanarak şeffaflığı sağlayabilir, şöminenize istediğiniz oranda farklı açılar kazandırabilirsiniz. Şöminelerin, kullanıcı tercihine göre odunlu, elektrikli, doğal gazlı çeşitleri var. Sizin için bu çeşitlerin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek en doğru seçimi yapabilirsiniz“ diyor.

*

EvimiTasarla.net - Pozitif Mimarlık İnş. San. Tic. Ltd. Şti. 20 yılı aşkın bir süredir inşaat, mimarlik ve iç mimari dekorasyon sektöründe faaliyet göstermektedir. Projelendirme ve uygulama, özel imalat, butik çalışma ve kişiye özel tasarım alanındaki deneyimini online ortama taşıyan Pozitif Mimarlık, EvimiTasarla.net ile iç mimari ve dekorasyon deneyimini kullanıcılarının hizmetine sunmaktadır.