'SSK Bakırköy Doğumevi Satışı İptal Edilmeli'DHA'nın haberine göre, Bakırköy Mimarlar Odası'nda düzenlenen toplantıda konuşan Mimarlar Odası Trakya Bölge Temscilliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, 5 bin 250 metrekare olan hastane arazisinin İstanbul’daki en önemli ihtisas hastanelerinden biri olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan notlarında, söz konusu arazi için alışveriş merkezinden otoparka, yurttan, özel sağlık tesislerine kadar çok farklı fonksiyonlar tanımlandığını belirten Fazlıoğlu, “Bizler bu satışın iptal edilmesini ve Bakırköy SSK doğumevi ve çocuk hastanelerinin, aynı fonksiyonla yenilenmiş yapılarında hizmet vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

Bakırköy’de hizmet veren Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de benzer bir süreç içerisinde olduğunu söyleyen Fazlıoğlu, “Devlet hastaneleri hızla yok edilirken, hemen her mahallede özel sağlık tesisleri kurulmaktadır” dedi.

Bizans dönemine ait kalıntılar var

Hastanenin bulunduğu arazi ve çevresinde Bizans döneminden kalma kalıntıların olduğunu söyleyen Fazlıoğlu, 1960’lı yıllarda hastane binası inşa edilirken bu alandan çıkartılan ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen parçaların görsellerini basın mensupları ile paylaştı. Fazlıoğlu, Mimarlar Odası olarak toprak altında kalmış, henüz gün yüzüne çıkarılmamış birçok eserin çıkartılıp sergilenmesi için İstanbul 6 No’lu Koruma Kurulu’na başvurduklarını belirtti.

Muhtar: Kamuya ait 'el kadar' arazimiz yok

Toplantıda konuşan Yenimahalle muhtarı Nihat Şahin, mahallenin okul, hastane ve park ihtiyacı olduğunun altını çizerek “Eğer bu araziyi sağlık alanı olarak kullanamazsak, bu bölgede kamuya ait ‘el kadar’ arazimiz yok” dedi.

Hazine'den TOKİ'ye devredilmişti

2011 yılında TOKİ tarafından Halkalı’ da yapılan İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşınan hastane, mülkiyeti hazine adına kayıtlı iken 26 Mart 2013 tarihinde TOKİ’ye devredildi. Şu anda boş ve harabe halinde bulunan binada, güvenlik görevlileri dışında kimse bulunmuyor. Bazı mahalle sakinleri ve esnaf araziye ne yapılacağını bilmediklerini, o nedenle ihale sonucunu beklediklerini ifade ediyor.

1982 yılında kızını bu hastanede dünyaya getiren Melahat Taşer, “Hastanesiz kaldık, yeni yapılan hastane ise buraya çok uzak bir mesafede” dedi. 22 yaşındaki Mert Şahin ise Bakırköy SKK’da doğduğunu belirterek bölgede çok sayıda AVM olduğunu, bir AVM’ye daha ihtiyaç olmadığını söyledi. Mahalle sakini bir yaşlı ise 50 yıldır bu mahallede oturduğunu söyleyerek “Yaşlıyız, uzağa gidemiyoruz. Bu binanın yerine yenisinin yapılması lazım, AVM değil” diye konuştu.