STFA İnşaat Sektöründeki Liderliğini Korurken Enerji Faaliyetlerini GenişletecekMüteahhitlik firması STFA'nın Yatırım Holding İcra Başkanı olarak göreve başlayan Mehmet Ali Neyzi, inşaat sektöründe 'lider' konumunda Türkiye ve Ortadoğu'da büyük projeler yapmaya devam ederken enerji alanındaki faaliyetlerini de genişletmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Yeni yönetimiyle özellikle inşaat ve enerji sektöründeki yatırımlarını artırarak büyük projelerde yer almaya devam eden STFA'nın yeni yönetim ve projelerinin açıklandığı toplantıda konuşan Neyzi, STFA olarak, inşaat ve enerji sektöründeki yatırımlarının artarak devam edeceğini belirtirken, son yıllarda Taşkent ailesi ve İlker Keremoğlu'nun liderliğinde Körfez ülkelerine yoğunlaşan STFA'nın, yeniden 1 milyar dolar konsolide ciro çıtasını aştığını, önümüzdeki dönemde yurt içi ve dışında birçok yeni ve büyük projelerde yer almanın en önemli hedefleri arasında bulunduğunu ifade etti.
    
Neyzi, uzmanlık alanları liman, iskele, rıhtım gibi deniz inşaatlarına ek olarak yol, köprü ve tünel gibi altyapı işleri olan STFA'nın, Energaz şirketi ile doğal gaz dağıtım sektöründe ikinci 'en büyük' özel şirket konumunda bulunduğunu kaydederek, ''İnşaat sektöründe lider konumunda Türkiye ve Ortadoğu'da büyük projeler yapmaya devam ederken enerji alanındaki faaliyetlerimizi de genişletmeyi hedefliyoruz'' dedi.
    
STFA'nın ulusal ve uluslararası projeleriyle ilgili de bilgi veren Neyzi, STFA adına Sezai Taşkent'in 11 Kasım 2011'de Japon IHI firması ile 256 milyon dolar tutarında İzmit Körfez Geçişi Altyapı ve Derin Denizde Temel İnşaatı Anlaşması'nı, 29 Kasım 2011'de de Umman Ulaştırma Bakanı ile 305 milyon dolar tutarında Bid Bid-Sur Yolu anlaşmasını imzaladığını duyurdu. 561 milyon dolar tutarındaki bu yeni 2 anlaşmanın önemini vurgulayan Neyzi, Bid Bid-Sur Yolu için hemen inşaata başlayacaklarını bildirdi.

Neyzi, İzmit Körfez Projesi ile ilgili olarak, ''Projenin hikayesi STFA ile başlamıştır. Kurucularımızdan Sezai Türkeş önderliğinde, STFA camiası bu projenin yapılması için uzun yıllardır yoğun çaba harcamıştır. 1987'de başta dönemin Başbakanı Turgut Özal olmak üzere, zamanın Hükümetini bu konuda ilk bilgilendiren kurucumuz Sezai Türkeş olmuştur. Uzun yıllardır bekleyen bu projede köprünün derin denizde bulunan 2 adet kule temelleri, karada bulunan 2 adet ankraj yapıları, yaklaşım viyadüklerinin ayakları ve ankraj kenar ayaklarının inşaatının yapımını üstlendik. Bu projeye özel bir ilgimiz var. 24 yıldan beri STFA bu projenin içinde. Umudumuz finansman işlemlerinin bir an önce tamamlanarak bu projenin hızla hayata geçmesidir'' diye konuştu.

21 ülkede faaliyet gösteren STFA'nın 5 bin çalışanı bulunduğunu bildiren Neyzi, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, şu anda cironun içinde enerjinin, inşaata göre payının küçük olduğunu, stratejik plan hazırlığı içerisinde bulunduklarını, enerjide gazla başlamış oldukları girişimi yaymayı düşündüklerini ifade ederek, ''Gaz sektörünün açılabileceği alanlar var. Gazın içinde LNG ve CNG konusunda da açılımlar olacak. Doğalgazın içinde fırsatlar var. Doğalgazın yanında elektrik üretimi, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği konularında Türkiye'de ve Ortadoğu'da yapılacak çok işler var. Bunların hepsi ilgi alanlarımız içinde. Hem yurt dışı ortaklarla birlikte projeler olabilir. Yurt içi ortaklarla da olabilir'' dedi.
    
''2012'de en az yüzde 5-7 arasında, muhtemelen bundan fazla büyüyeceğiz''
    
Dünyada doğalgaz kullanım alanlarının giderek yayıldığını hatırlatan Neyzi, konut sektörüyle ilgili bir planlarının bulunmadığını, inşaat piyasasının dünyadaki krizden etkilendiğini, şirketlerin bu yıl eskiye oranla yavaşladıklarını, 2012'de yüzde 5-7 arasında bir büyüme öngördüklerini, STFA'nın ise en az bunun kadar, muhtemelen bundan daha büyüyeceğini söyledi. Mehmet Ali Neyzi, Ortadoğu'daki gelişmelere değinirken, son 5 yılda Körfez'e ağırlık verdiklerini belirterek, ''Yeni açılımda da ilk olmak istiyoruz'' dedi. İzmit Körfez Projesi ile ilgili finansman sıkıntısına da işaret eden Neyzi, bunun süreyi uzatabileceğini, finansmanın birkaç ayaklı olmasının sağlanabileceğini kaydetti. Neyzi, ''Bir finansman sorunu yaşandı. Ya çok bekleyeceğiz ya da parçalara bölerek yapacağız'' şeklinde konuştu.
    
Yeni yönetim
    
STFA Yatırım Holding'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keremoğlu da STFA'nın, Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya'nın kurduğu Türkiye'nin ''en köklü'' şirketlerinden biri olduğunu belirterek, 73 yıllık deneyim ile ''lider'' konumunda, ulusal ve uluslararası birçok ''başarılı'' projeye imza attıklarını, atmaya da devam ettiklerini, yeni bir döneme girdiklerini, Yönetim Kurulu Başkanı Tomris Taşkent'in artık STFA'nın Onursal Başkanı olduğunu, kendisinin Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve devam edeceğini, Mehmet Ali Neyzi'nin ise İcra Başkanı olarak STFA Yatırım Holding yönetiminde yerini aldığını bildirdi.


    
Keremoğlu, soruları yanıtlarken, yeni ortak oldukları şirketle Türkiye'de sıkılaştırılmış doğalgaz pazarına girmek istediklerini dile getirerek, esas hedefin; dizel araçlar olduğunu söyledi. Keremoğlu, Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük dizel araç parkına sahip olduğunu vurgulayarak, ''Eğer teknik ve mevzuat olarak becerebilirsek birkaç yıl içinde şu andaki doğalgaz dağıtımı kadar büyük bir işin orada gelişme ihtimali var'' dedi.
    
Geçen hafta bir imza attıklarını hatırlatan Keremoğlu, STFA'nın İzmit merkezde sahip olduğu arazi üzerinde bir alışveriş merkezi ve rekreasyon merkezi projesini hayata geçirmek üzere Esas Holding ile bir ortaklığa imza attığını, bu ilk denemeden sonra STFA'nın, sahip olduğu birkaç gayrimenkul üzerinde de benzer geliştirmeler yapacağını bildirdi.
    
STFA, rüzgar enerjisi işine girecek
    
İlker Keremoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
    
''STFA'yı bundan sonra konut değil, alışveriş merkezi, eğlence merkezi gibi gayrimenkul geliştirmesi konusunda da göreceksiniz. Enerji konusunda da doğalgazın yanı sıra rüzgar enerjisinde de birtakım çalışmalarımız var. Gene sahip olduğumuz araziler üzerinde rüzgar enerjisi işine girmek üzere de gerek türbin üretimi gerekse elektrik üretimi konusunda çalışmalarımız var.''
    
Ortadoğu'daki gelişmelere de değinen Keremoğlu, 20 ülkede çalışan STFA'nın bu sayıyı 6'ya indirdiğini hatırlatarak, ''Arap Baharı oldu. Bahar mı, kış mı, sonbahar mı, hep beraber göreceğiz. Libya şu anda durmuş vaziyette. Bunun yanı sıra gerek Suudi Arabistan gerekse bütün Körfez ülkelerinde akış yavaşladı. Libya'nın ayrı bir durumu var. Libya'nın hala petrol geliri var. 1972'den beri Libya'dayız, tekrar oraya geri döneceğiz. Komplike bir iştir. Makinelerimiz kaldı. O biraz zaman alabilir'' görüşünü dile getirdi.
    
''Ticari işler ve bazı projeler geliştirmek için Kuzey Irak'la da ilgileniyoruz''
    
STFA Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Keremoğlu, 1-2 büyük pazara daha baktıklarını, şu anda Hindistan üzerinde çalışmaları olduğunu, Azerbaycan'da ciddi çalışmaları bulunduğunu, sadece müteahhitlik olarak değil, ticari işler ve belki bazı projeler geliştirmek için Kuzey Irak'la ilgilendiklerini, Kuzey Irak'ın, STFA ve Türkiye'nin önemli bir pazarı olacağını ifade ederek, mevcut ülkelerin yanı sıra, kendilerine dengeli bir pazar dağılımı yapmaya çalışacaklarını kaydetti.