Süleymaniye Burada Yükselecek...Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği ‘İkinci Süleymaniye Camisi’, İstanbul'da Batı Ataşehir'de yükseliyor. Uphill Towers'ın hemen yanında inşa edilen caminin adı Ataşehir Anadolu Ulu Cami... Daha önce Tokyo, Berlin, Melbourne ve Akşabat'taki cami projeleriyle adından söz ettiren Yüksek Mimar Muharrem Hilmi Şenalp'in imzasını taşıyan caminin 1.5 yılda tamamlanması hedefleniyor.

Ruhsat alındı bile

Başbakan Erdoğan'ın restore edilen Mihrimah Sultan Camisi'ni ibadete açarken sarf ettiği, "Ecdat 3 yılda yaptı, biz 11 yılda onardık. Geri gidiyoruz. Anadolu yakasına da kısa sürede bir Süleymaniye Camisi yapılacak" sözleri, gözleri bu bölgeye çevirdi. Oysa çalışmalar, Başbakan'ın talimatıyla yaklaşık 6 ay önce başlamıştı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ataşehir 3391 ada, 4 parselde cami yapılabilmesi için, 21 Nisan'da 1/1000 ölçekli uygulama imar planı tadilatını hazırladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bu planı onayladı. İstanbul Müftülüğü'nün başvurusu üzerine, 28 Haziran'da caminin ruhsatı alındı. Ardından 3 bin metrekare ibadet alanı olan, iki katlı caminin temelleri atıldı. ‘Ataşehir Anadolu Ulu Cami’ adı verilen cami, altı ayaklı ve altı yarım kubbeli olarak tasarlandı.

Beşiktaş Sinan Paşa Camisi, Kadırga Sokullu Camisi, Topkapı Karaahmet Paşa Camisi, Babaeski Semiz Ali Paşa Camisi gibi altıgen planlı camilere benzerliğiyle dikkat çeken projede, mimari ayrıntılarda da klasik dönem tarza bağlı kalınacağı ancak malzeme seçimi ve kombinasyonlarda yenilikler deneneceği öğrenildi. Caminin konstrüksiyonu ise betonarme karkas ve kabuk sistem olarak seçildi. 300 araçlık otoparkı bulunan camide üç bodrum kat olacak. 100 kişilik toplantı ve seminer salonunun da bulunacağı camide abdest alanları, duşlar, gasilhane, mekanik ve elektrik tesisat odaları ile bürolar, personel odaları, depo ve rezerv alanları yer alacak.

Kopyası olmayacak

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla projelendirilen Ataşehir Anadolu Ulu Camisi'nin mimarı Muharrem Hilmi Şenalp, caminin, Selimiye Camisi'nin bir kopyası olmayacağını belirterek şöyle dedi: "Bu projenin Selimiye Camisi'yle ilgisi yok. Her şeyden önce Selimiye sekiz ayaklı plan tipinde, bizim projemiz ise altı ayaklı ve altı yarım kubbelidir. İki camiyi birbirine benzetmek ancak '6' ile '8'i eşit kabul etmekle mümkün olur. 450 sene önce yapılmış bir camiyi taklit etmenin bir anlamı yok. Mimar Sinan'ın Selimiye'den sonra, o çapta abidevi bir eser daha yapmaya ömrü vefa etseydi; kesinlikle olgunlaştırmak için ısrarla üzerinde durduğu bu plan tipini tatbik ederdi".