Süleymaniye’de Mimar Sinan Müzesi Kuruluyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi de, Mimar Sinan'ın ölümünün 418. yıldönümünde Süleymaniye’deki kabri başında bir tören düzenledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş törende yaptığı konuşmada, Mimar Sinan’ın anıtsal nitelikte birçok eser ortaya koyduğunu, ancak bunların çoğunun halen tam olarak bilinmediğini söyledi.

Mimar Sinan’ın en büyük eserlerini İstanbul'da yaptığını, bu nedenle sadece bir güne sıkıştırılacak programla anılmaması gerektiğini ifade eden Topbaş, “Süleymaniye bölgesi yıllarca çöküntü alanı olarak kaldı. Oysa Mimar Sinan’ı seviyoruz. Anma programlarında yaldızlı sözler söyleniyor. Bir vefa duygumuz varsa, somut adım ortaya koymak gerekiyor. Sinan’a vefa duygumuzu, somut adım olarak attık. Mimar Sinan’ı dünyaya daha iyi tanıtacak bir müzeyi bu bölgede ortaya koyacağız” diye konuştu.

Kadir Topbaş, müzede Mimar Sinan’a ait çeşitli objelerin, eserlerin, çalışma maketlerinin ve bunlara ilişkin kaynakların yer alacağını belirterek, bu büyük tarihin İstanbul’dan dünyaya yansıtılacağını kaydetti.

Süleymaniye’de ‘Osmanlı Türk Mahallesi’ yeniden inşa ediliyor…
Konuşmasında Süleymaniye bölgesini çöküntü alanı olmaktan kurtarmanın adımını attıklarını hatırlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bölgenin Osmanlı’daki gibi Türk mahallesi olarak ayağa kalkmasını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

İstanbul'da 1 milyon 600 bin bina bulunduğunu ve bunların çoğunluğunun mimari açıdan içler acısı görüntüde bulunduğunu dile getiren Kadir Topbaş, “Bu binaların kaçından etkileniyoruz? Her birinin mimarı var. Bizler yaptık. Hangimiz mesleğimiz adına bu yapılara müdahalede bulunduk, bu yanlış dedik? Bu şehrin bu hale gelmesinde belediyeler, sanatkarlar ve mimarlar olarak biz vardık. Bu imzaları attık. Mimar Sinan’ın torunları, meslektaşları bizler, bir ona, bir de kendimize bakmamız lazım. Sinan’ı rahmetle anıyoruz. Rahmetli Şairimiz Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi, ‘dev eserler ortaya koymak için karınca gibi çalışmak’ gerekiyor” diye konuştu.

Süleymaniye Külliyesi’nin çevresi yenilendi
Mimar Sinan’ı anma etkinlikleri çerçevesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleme ve yenilenme projesi tamamlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın Mimar Sinan'a yaptırdığı Süleymaniye Camii ve etrafındaki 10 yapı ile 3 türbeden oluşan Süleymaniye Külliyesi de yeniden açıldı.