Hilton’un Yerine Doğan ShoppingOrtadoğu Otomotiv adına İstanbul Hilton’u 255 milyon dolara satın alan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Boğaz’ı gören şehir merkezindeki 68 bin metrekarelik arsaya dev bir alışveriş merkezi kurmaya hazırlanıyor. İş Bankası’ndan 476 milyon dolara aldığı POAŞ hisselerini Avusturyalı enerji şirketi OMV’ye 1 milyar 54 milyon dolara satan ve altı ayda 578 milyon dolar kazanan Aydın Doğan, yatırımlarını gayrimenkul sektöründe yoğunlaştırıyor. Şişli’deki Milpa (Milliyet Pazarlama) binasını da iş merkezine dönüştürülmesi planlanıyor.

Aile karar verecek
Gazetemizin konuyla ilgili sorularını cevapsız bırakan Doğan Holding yöneticileri, sadece Hilton’u Doğan Aile’sinin satın aldığını ve yatırımı ve oradaki arsayla ilgili tasarruflara da aile fertlerinin karar vereceğini söylemekle yetindiler.

Alışveriş merkezlerinin oldukça revaçta olduğu bir dönemde Boğaz’ı en iyi şekilde gören dev arsa üzerinde çok katlı bir alışveriş merkezinin 200 bin metrekarenin üzerinde kapalı alana sahip olacağı belirtiliyor. Ancak öncelikle Emekli Sandığı’nın daha önce yaptığı işletme anlaşmasının sonuçlandırılması gerekiyor. Çünkü, Hilton Grubu’nun 10 yıllık işletme hakkı bulunuyor. Ancak Doğan Grubu’nun yakında bu anlaşmayı bitireceği dile getiriliyor.

50’inci yılını dolduran Hilton İstanbul, Hilton zincirinin ABD dışında açtığı üçüncü otel, Avrupa’nın halen faaliyetteki en eski Hilton’u, Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı oteli gibi özellikler de taşıyor.

Ortadoğu ilk şirketi
Hilton İstanbul’u alan Ortadoğu Otomotiv, Aydın Doğan’ın ticaret hayatına atıldığı ilk şirket. En büyük ortağı olan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan’ın şirketteki hissesi yüzde 24.9. Doğan Holding bünyesinde yer almayan şirketin ortakları arasında Doğan Ailesi’nden yüzde 15’er pay ile eşi Sema Işıl Doğan, kızları Arzuhan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı, Hanzade Doğan, Begümhan Faralyalı da bulunuyor. Ortaklık yapısına göre şirketin yüzde 99.9’u Doğan Ailesi’ne ait.

Hızla büyüyor
Aydın Doğan, küçük bir şirketle ticaret hayatına atıldı. Medya dışındaki yatırımlarıyla hızla büyümeye devam ediyor. 1994 yılında İş Bankası’ndan aldığı Dışbank’ın yüzde 89.34 hissesini 880 milyon Euro karşılığında Fortis’e satan Doğan, Petrol Ofisi operasyonunda kısa sürede yüksek bir gelir elde etti. Geçen yıl Petrol Ofisi’nin yüzde 44 hissesini İş Bankası Grubu’ndan 616 milyon dolara satın alın Doğan, 6 ay sonra şirketin yüzde 34’ünü 1 milyar 54 milyon dolara satarak 578 milyon dolar gelir elde etti.

Mortgage şirketi kuracak
Grubun yeni hedefi mortgage şirketi kurmak. Kurulacak mortgage şirketinin Petrol Ofisi, D&R Mağazaları, Hürpa ve Milpa gibi geniş dağıtım ağını kullanması bekleniyor. Ayrıca Yaysat bayilikleri, Doğan Online’ın ve reklam gücünün bu alanda büyük bir sinerji sağlayacağı vurgulanıyor.