Sur-u Sultani'nin Restorasyonu BaşladıBakan Çelik, Twitter hesabından, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Gülhane Parkı'nı çevreleyen Sur-u Sultani’nin restorasyonuna başlandığını duyurdu.

Çelik, İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan surların restorasyon çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

Reklam Goruntulenme Bolumu


"Sur-u Sultani’nin restorasyonu için ilk olarak 2014 içerisinde ihale çalışmalarının yapılması talimatını verdim. Devlet-i Aliyye’nin yönetim merkezinin etrafında Surlar 3 etap halinde projelendirildi. 1. etap uygulamasının ihalesi 2015 yaz başında yapıldı. İşin 2017 yılının ilkbahar aylarında tamamlanması öngörülüyor. Sur-u Sultani’nin Ahırkapı’dan başlayıp 'Bab-ı Humayun' ile 'Soğuk Çeşme Kapısı'nı da içine alacak şekilde Alay Köşkü’ne kadar bölümünün restorasyonunun ve çevre düzenlemesinin yapılmasını planladık. 2. ve 3. etap restorasyonlarının da tamamlanmasıyla Sur-u Sultani eski ihtişamına kavuşacak ve içindeki bölge daha güvenli bir hal alacak."