‘Suyumuzu Ödül Gibi Sunuyorlar'Sivas’ın Divriği ile Kangal ilçesi sınırında yaklaşık 9 yıldır faaliyet gösteren ve bölgede büyük tahribat yaratan Aksu Krom Madencilik’e halk tepki gösteriyor. Sadece Kangal ilçesindeki 2 köyü ÇED sürecinde bilgilendiren, Divriği tarafına ise hiçbir bilgi vermeyen madenden en çok etkilenen ise Divriği köylerinden Güneş Köyü.

Kapasite artışına gitmek isteyen şirket, artacak olan su ihtiyacını Divriği’nin köylerine akan ve buradaki halkın kullandığı Karaboğaz Deresi’nden karşılamak istiyor. Şirket yetkilisinin köy halkına “Temmuz, Ağustos aylarında suyu biraz size de veririz” demesi ise ayrı bir tepki konusu.

Reklam Goruntulenme Bolumu

ÇED’e aykırı su kullanımı
Şirket, iddialara göre Sivas’taki maden için ÇED’e de aykırı davranıyor. BirGün'den Kardelen Tatar'ın haberine göre; bölge halkı bu olay karşısında, Devlet Su İşleri’ne (DSİ) çok sayıda şikâyet dilekçesi göndererek işletmenin kapatılmasını istedi. Denetim yapan DSİ’nin kendilerini doğruladığını ve bu durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduklarını söyleyen bölge halkı: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2 denetim yaptı. İkinci denetimde nasıl oldu anlamadık ama ‘ÇED’e uygundur’ dedi.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.