Tadilat Yarım Kaldı, Tarihi Konak Çürümeye Terk EdildiTrabzon Müzesi olarak kullanılan tarihi Kostaki Konağı, 31 Ocak 2018'de Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından 7.5 milyon lira bedelle ihale edildi. Onarım ve çevre düzenleme ihalesini alan şirket 2-3 ay çalıştıktan sonra anlaşmayı feshetti. Ardından yapılan ikinci ihaleyi alan şirket de sözleşme şartlarına uymayınca anlaşma iptal edildi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; tadilatı yarım bırakılan konağın çatısı ve kubbesi yağmura karşı branda ile kapatılarak korumaya alındı. Konaktan sökülen tahtalar ve bazı tarihi eserler ise bahçeye çıkarılarak branda ile örtüldü.

Reklam Goruntulenme Bolumu

“Bir tarih çürümeye terk edildi”
CHP Ortahisar İlçe Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, Kostaki Konağı’nın 1. sınıf tarihi eser olduğunu belirterek, “Bir sanat şaheseri yapı kaderine terk edilmiş. Çatıda hâlâ branda duruyor. İçerisi de perişan durumda. Bir tarih çürümeye terk edilmiş. En önemlisi de müze olarak kullanılırken sergilenen sanat eserleri ve tarihi eserler birçok odada istiflenmiş halde tutuluyor. Nem ve yağmur suyu tehlikesi altındaki eserleri bir depo bulup sağlıklı ortama taşıyamadılar.” diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.