Tarihi Mirası CanlandırdılarTophane Unesco Gençlik Derneği ve Unesco Club Kulmbach`ın birlikte satın aldığı tarihi köydeki ev, onarıldıktan sonra Müze ve Proje Evi olarak hizmete girdi. Alman konuklar, Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yöneticileri ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker`in, katıldığı törende konuşan Tophane Unesco Gençlik Derneği Başkanı Birol Mesut, Cumalıkızık`taki tarihi mirası gelecek nesillere aktarmak için 350 yıllık bir evin satın alındığını söyledi.

Mesut, “Bir yandan bu evin onarımı yapılırken, bir yandan da ‘Cumalıkızık Kültür Turizmini Geliştirme Projesi 2005` Avrupa Birliği destekli projelerle köyde çeşitli  kurslar açıldı. Köy halkının eğitildiği kursların yanısıra yine köyde bilgisayar labaratuvarı kuruldu. Ayrıca isteyenlere de el dokuma tezgahları verildi. Üyelerimizin desteği, proje ortaklarımızın katkıları ile onarılan bu evin, köye ve diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek olmasını diliyoruz” dedi.

Unesco Club Kulmbach Başkan Yardımcısı Hartmuth Schuberts ise, “Bu evin onarımına gerçekten çok gönül vermiş bulunuyoruz. Umuyorum ki, bu çalışmalar bizi gelecekte daha olumlu noktalara götürecektir. Bu evle ilgili yeni projeler üretmek zorundayız. Sadece kitle turizmi değil, kültür ve çevre turizminin gelişmesi için çalışacağız” diye konuştu.