"Tasarım ve Kaliteyi Uygun Fiyatla Mobilya Sektörüne Uygulamaya Çalışıyoruz"Kültürpark'ta süren 22. İzmir Mobilya Fuarı (MODEKO 2011) kapsamında Swiss Otel Efes'te basın toplantısı düzenleyen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türk mobilya sektörünü bulunduğu coğrafyada ''yıldız ülke'' yapma hedefleri bulunduğunu anlatan Davulcuoğlu, 2009 yılında dünya mobilya sektörünün toplamda 350 milyar dolarlık bir hacim yakaladığını anlattı.
    
Davulcuoğlu, sektörde Çin ve diğer Asya ülkelerinin fiyat unsuruyla, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinin ise tasarım ve kaliteyle rekabet ettiğini belirterek, ''Biz MOSDER olarak İtalya ve Avrupa'daki tasarımı ve kaliteyi, uygun fiyatla Türk mobilya sektöründe uygulamaya çalışıyoruz''dedi. Türkiye'nin bir mobilya ülkesi olduğunu, yan sanayi ile birlikte 500 bin kişinin istihdam edildiğini anlatan Davulcuoğlu, 61 binden fazla üretici ve satıcı işletmenin bulunduğunu, 173 ülkeye ihracat yapıldığını anlattı. Davulcuoğlu, 20'ye yakın alt sektörü destekleyen mobilya sektörünün cari açık vermeyen sektör olduğunu dile getirdi.
    
Türkiye iç pazarında da sektörün dinamik olduğunu kaydeden Davulcuoğlu, yılda 600 bine yakın evlenme, 130 bine yakın boşanma gerçekleştiğini, bunların mobilya sektörünü etkilediğini söyledi. Davulcuoğlu, 2023 yılında 6 milyar dolarlık hacme yükselmeyi hedeflediklerini ifade ederek, ''2010 yılında mobilya sektörü yüzde 8 büyüme gösterdi. Bu rakamı 2011 yılında yüzde 10'na çıkarmayı hedefliyoruz'' diye konuştu. Kalifiye eleman sıkıntısı çektiklerini de anlatan Davulcuoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladıklarını ve Meslek Liselerinde mobilya bölümünün tercih edilmesinin sağlanması için çalışma yürüttüklerini belirtti.
    
Davulcuoğlu, başlattıkları Discover Turkish Furniture Projesi'nin Türk mobilya sektörünün marka, tasarım ve kaliteyi uygun fiyat politikalarıyla dünya vitrinine çıkarma projesi olduğunu belirterek, ''Türk mobilya sektörünün dünyada trend olma yolundadır''dedi.