Termik Karşıtı Çevreci EylemiBartın’dan sabah saatlerinde Çevre ve Orman Bakanlığı önüne gelen Bartın Platformu adı altında yaklaşık 500 kişi, “Çileğimi bozma”, “Huzurumuzu bozma”, “Bahçemizde termik santral istemiyoruz” yazılı dövizler açarak, “Termik santral istemiyoruz”, “Zehir solumak istemiyoruz” sloganları attı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eyleme CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk ve Bartın Milletvekili Ali Rıza Yalçınkaya da destek verdi.

CHP Grup Başkanvekili İnce, ‘Türkiye’de termik santral yapılmaması gereken 3 yeri sıralayın’ şeklinde bir anket yapılması durumunda üç yerden birinin Amasra çıkacağını belirterek, “Yüreğinde vatan sevgisi olan bir siyasetçinin bunu ‘evet’ dememesi lazım” dedi.

İki yüzlü bir siyaset yapıldığını savunan İnce, ‘çevrecinin daniskasıyım’ diyenlerin diğer taraftan da Amasra’ya termik santral kurmak istediklerini vurguladı. Fatih projesini başlatan iktidarın Fatih Sultan Mehmet’in ‘dünyanın gözü’ dediği yere termik santral yapmak

İstediğini söyleyen İnce, “Amasra bir emanettir, oraya bir termik santral kurmak bu ülkeye yapılmış bir ihanettir. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağız” diye konuştu.