TMMOB Yok SayıldıMadenlerdeki ölümlü kazalara her gün bir yenisi eklenirken önlem almada yetersiz kalan hükümet, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni (TMMOB) yok sayıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 4 Ağustos’ta madenlerdeki iş kazaları ile ilgili düzenleyeceği toplantıya TMMOB ile Maden Mühendisleri Odası (MMO) davet edilmedi. MMO, işçilere eğitim vermek üzere harekete geçerken bu kez de Milli Eğitim Bakanlığı, “uygulanması mümkün olmayan maddeler içeren” protokolle süreci tıkadı.

MMO Başkanı Mehmet Torun, 2010’un başından bu yana yaşanan kazalardaki ölümlerin 79’a çıktığını, “kaza sıklık oranının” da arttığını dile getirdi. Torun, çözüm sürecinde TMMOB’nin dışlandığını söyledi. Çalışma Bakanlığı’nın 4 Ağustos’ta madenlerdeki iş kazaları ile ilgili bir toplantı düzenleyeceğini ve bu toplantıya bazı bakanlıklar ve üniversiteler ile Türk-İş ve DİSK’in de aralarında bulunduğu 18 kurumun davet edildiğini dile getiren Torun, ancak bu 18 kurum arasında TMMOB ile MMO’nun bulunmadığını söyledi.

Bu arada MMO, kazaların önüne geçebilmek için işçilere çalışma öncesi mesleki eğitim vermek amacıyla MEB ile görüşmeler yaptı. Ancak bakanlığın protokole uygulanması güç maddeler koyması süreci tıkadı. Bunun üzerine Torun, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya mektup göndererek tepkisini dile getirdi. Torun, bakanlığa gönderilen protokol taslağının oda aleyhine hükümler içerir şekilde geri gönderildiğini bildirdi. Torun, Cumhurbaşkanı’ndan da randevu isteyeceklerini söyledi.